Δύο στα δύο και για Πανναξιακό

Την κορυφή με τον Παναθηναϊκό μοιράζεται ο Πανναξιακό με την ομάδα του όμορφου νησιού να κάνει το δύο στα δύο επικρατώντας εντός έδρας του Άρη με 3-1.

Στο ΔΑΚ Νάξου, ο Πανναξιακός κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες του στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας με 3-1 σετ του Άρη στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Η νησιωτική ομάδα ξεκίνησε δυναμικά στο πρώτο σετ με την πίεση από το σερβίς να αποδίδει και το 11-6 (Οικονομίδου άσος) να μετατρέπεται σε 14-7 (Φρέσκο) με τον Άρη να μην μπορεί να βρει λύσεις και το σετ να ολοκληρώνεται με την Πότοκαρ να γράφει το 25-14 (1-0)

Στο δεύτερο σετ, οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και κατάφεραν να προηγηθούν στο α’ τεχνικό τάιμ 5-8 και λίγο αργότερα 10-12. Στο 12-12 πέρασε η Καραφουλίδου στη θέση της Πήττα ενώ ο Πανναξιακός με μπλοκ της Δρακουλίδου πέρασε για πρώτη φορά σε αυτό το σετ μπροστά με 13-12. Ωστόσο, η ομάδα της Θεσσαλονίκης πιο συγκεντρωμένη στα τελειώματα των φάσεων πάτησε γκάζι για το 15-20. Η ομάδα της Νάξου μείωσε εκ νέου με την Τοτσίδου 21-23 αλλά και 22-23 (μπλοκ στην Καετάνο). Όμως, ο Άρης εκμεταλλεύτηκε το λάθος της Πότοκαρ (22-24) για ισοφαρίσει σε 1-1 με 22-25 (μπλοκ στη Φρέσκο).

Στο τρίτο σετ, οι δυο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι το 10-10. Η Τοτσίδου έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΝ και από εκείνο το σημείο η διαφορά μεγάλωσε υπέρ των γηπεδούχων με δυπ άσους της αρχηγού της νησιωτικής ομάδας να φτάνουν τη διαφορά στο +5 (18-13). Η Νίκιτς μείωσε για τον Άρη σε 18-14 αλλά η ομάδα του Ρούση διατήρησε το +5 (20-15) για το 25-20 και το 2-1 σετ.

Με τη ψυχολογία και τον κόσμο της Νάξου δίπλα του, ο Πανναξιακός πήρε από νωρίς διαφορά 13-4 έχοντας όπλο το σερβίς, με αποτέλεσμα ο Άρης να «κυνηγάει» στο σκορ (19-11). Το τελικό 25-17 βρήκε τις γηπεδούχες να προσθέτους τρεις βαθμούς στην κούρσα του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 25-14, 22-25, 25-20, 25-17

Πανναξιακός (Ρούσης) Φρέσκο 11 (8/33 επ., 3 μπλοκ), Πότοκαρ 16 (13/34 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ. – 20% άριστες), Δρακουλίδου 4 (1/8 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Οικονομίδου 18 (9/19 επ., 5 άσοι, 4 μπλοκ), Τοτσίδου 18 (14/31 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 15% άριστες), Ζακχαίου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Κακουράτου –λ (33% υπ. – 24% άριστες) / Μαυρομάτη –λ, Κατερίνη, Ξαγοραράκη

Άρης (Σολκίδης): Πεσόα 2 (2/4 επ.), Αλεξάκου 12 (11/29 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. – 12% άριστες), Κωνστανινίδου 2 (2/8 επ.), Καετάνο 20 (18/53 επ,, 1 άσο, 1 μπλοκ, 40% υπ. – 28% άριστες), Νίκιτς 8 (8/23 επ.), Καραφουλίδου 1 (1/5 επ.) Κελεσίδου –λ (29% υπ. – 23% άριστες) / Πήττα 1 (1/3 επ.), Γουγούση.

Η γνώμη του πάγκου

Γιώργος Ρούσης (Προπονητής ΠΑΟΝ): «Ήταν μια καλή νίκη για εμάς σήμερα. Είναι λογικό που είχαμε ορισμένες μεταπτώσεις στην απόδοσή μας αλλά καταφέραμε να πάρουμε ένα σημαντικό «τρίποντο». Είναι σημαντικό αποτέλεσμα απέναντι σε μια ομάδα με την οποία έχουμε ίδιους στόχους και επρεπε να κερδίσουμε και τα καταφέραμε».

Δημήτρης Σολκίδης: «Δεν μπήκαμε καθόλου καλά στο παιχνίδι, αλλά αντιδράσαμε και μπορέσαμε να ισοφαρίσουμε. Το καθοριστικό ήταν το τρίτο σετ που ενώ ξεκινήσαμε καλά, κάναμε κάποια λάθη εμείς κάνανε κι οι διαιτητές για να το χάσουμε και στο τέταρτο σετ παρουσιάσαμε την εικόνα του πρώτου»