Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Πανναξιακός Α.Ο.Ν. 3-0

Δημήτρης Τομαράς

Με εξαιρετική εμφάνιση ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ τον Πανναξιακό και έκανε το «10Χ10» στο φινάλε του 1ου γύρου στην Α1 βόλεϊ γυναικών τον οποίο ολοκλήρωσε χωρίς να έχει χάσει σετ!
Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού επικράτησε με 3-0 σετ του Πανναξιακού στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» και ολοκλήρωσε ιδανικά τις υποχρεώσεις της για το 2017. Στο παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής με το οποίο ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος της Volleyleague, οι «ερυθρόλευκες» έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης και πραγματοποίησαν το «10Χ10» στο πρωτάθλημα χωρίς μάλιστα να έχουν χάσει σετ. Στα θετικά καταγράφεται η επανεμφάνιση της Αλίκης Κωνσταντινίδου η οποία πέρασε για το σερβίς, στον αγώνα στο 3ο σετ και ενώ το σκορ ήταν 20-9.
Εντυπωσιακή αρχή!
Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν γρήγορα με 5-0, αναγκάζοντας τον Κώστα Παπαδόπουλο να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Από σερβίς της Πολ που κατέληξε άουτ προήλθε ο πρώτος πόντος των φιλοξενούμενων (5-1) και από άστοχη επίθεση της Χίπε σημειώθηκε το 5-2. Με δυο πόντους της Χίπε και άσσο της Λαμπρούση, ο Ολυμπιακός έτρεξε εκ νέου ενα 3-0 σερί και πήγε μπροστά με +6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-2). Ακολούθησε μπλοκ της Χριστοδούλου (9-2) και επίθεση της Γιώτα που διεύρυναν την διαφορά στο +8 (10-2) με την Τζίνα Λαμπρούση να παραμένει στο σερβίς από το 5-2 μέχρι το 10-2. Ύστερ από το διπλό μπλοκ των Νιεμέρ-Γιώτα η διαφορά έφτασε σε διψήφια νούμερα (14-4) για τις «ερυθρόλευκες» που είχαν κυριαρχήσει απόλυτα και πήγαν με 11 πόντους διαφορά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-5). Η συνέχεια ήταν ανάλογη (21-7, 22-8, ) για την ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς που έφτασε δια περιπάτου στο για να προηγήθει με 1-0 στα σετ.
Ανάλογη συνέχεια μέχρι το φινάλε
Ανάλογη ήταν η εμφάνιση του Ολυμπιακού και στο δεύτερο σετ, με ένα εντυπωσιακό και γρήγορο 8-1 μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Στην εξέλιξη του σετ οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο και μεγάλες διαφορές (18-4, 20-9) φτάνοντας και πάλι με μεγάλη ευκολία στο 25- για το 2-0 στα σετ. Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός συνέχισε την ίδια καλή απόδση πήγε μπροστά και στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ (8-5, 16-8) και έφτασε εύκολα στο τελικό 25-1
Τα σετ: 3-0 σε 1:02, 25-12 (21'), 25-13 (21'), 25-11 (20')
Η διακύμανση:
1ο σετ: 8-2, 16-5, 21-7, 25-12
2ο σετ: 8-1, 16-4, 21-10, 25-13
3ο σετ: 8-5, 16-8, 21-10, 25-11
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 9 (2/6 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Νιεμέρ 10 (8/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55%υπ.-45%αρ.), Πολ 14 (9/19 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 83%υπ.-67%αρ.), Λαμπρούση 9 (6/11 επ., 3 άσσοι), Χριστοδούλου 5 (2/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χίπε 19 (10/18 επ.), Κοκκινάκη -λ (71%υπ.-57%αρ.)/ Κονόμη -λ (100%υπ.-100%αρ.) / Παπαδοπούλου 1 (1 άσσος), Νομικού, Κωνσταντινίδου
Πανναξιακός (Κώστας Παπαδόπουλος): Ντάλτον 8 (7/23 επ., 1 άσσος), Διώτη, Κάλτερ 3 (1/19 επ., 2 μπλοκ 31%υπ.-23%αρ.), Καλαντάτζε 3 (3/8 επ.), Σεφεριάδου , Μπράουν, 3 (3/5 επ.) Ιακωβίδου -λ (13%υπ.-7%αρ.)/ Νούσια 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Κατερίνη
ΔΗΛΩΣΕΙΣ
Η Σάσκια Χίπε δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Είμαι πολύ ικανοποιημένη από τον πρώτο γύρο. Τα πήγαμε εξαιρετικά στο ελληνικό πρωτάθλημα και κερδίσαμε στο πρώτο παιχνίδι στο Challenge Cup. Σίγουρα όμως μπορούμε να παίξουμε ακόμα πολύ καλύτερα. Τώρα είναι η στιγμή για να ξεκουραστούμε λίγο, να καθαρίσουμε το μυαλό μας και να είμαστε έτοιμες για το δεύτερο μισό της χρονιάς που είναι η πραγματική σεζόν»!