Το αφεντικό είναι... κίτρινο!

Οι πρώην πράσινες φορούσαν κίτρινα, η ΑΕΚ έκανε επίδειξη δύναμης κέρδισε 3-0 τον Παναθηναϊκό στο Μετς στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής και αποσπάστηκε περισσότερο στην κορυφή της βαθμολογίας!

Στο Μετς βρέθηκαν οι δύο με διαφορά καλύτερες ομάδες του φετινού πρωταθλήματος. Δυο ομάδες που μπορούν να παίξουν βόλεϊ το οποίο δεν φαίνεται να φτάνει κανένας άλλος εντός συνόρων. Ο Παναθηναϊκός και η ΑΕΚ διαφήμισαν σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι το άθλημα, με τις «κιτρινόμαυρες» να παίρνουν την σπουδαία νίκη με 3-0 (23-25, 23-25, 22-25) και να δείχνουν πως φέτος θέλουν όσο τίποτα άλλο να κατακτήσουν το πρώτο τους τίτλο.

Ντέρμπι με τα όλα του

Ο αγώνας όπως αναφέραμε ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι, καθώς και οι δύο ομάδες προσπάθησαν με όλες τους τις δυνάμεις να πάρουν τη νίκη. Μια νίκη που πήγε στην πιο έτοιμη και έμπειρη που ήταν η ΑΕΚ. Μια ΑΕΚ που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα λάθη του Παναθηναϊκού, σχεδόν μηδένισε τα δικά της και έφτασε στο εμφατικό 3-0.

Φοβερή ατμόσφαιρα

Αξίζει να αναφερθούμε και στην ατμόσφαιρα του αγώνα. Μια ατμόσφαιρα που δημιούργησαν περισσότεροι από 1.000 φίλοι του «τριφυλλιού» που βρέθηκαν μαζικά στο Μετς και έδειξαν πως και φέτος θα είναι δίπλα στην ομάδα που στο παρελθόν τους έχει χαρίσει μεγάλες στιγμές.

Οι διαφορές που χάνονταν

Το ματς και στα τρία σετ ήταν σχεδόν ίδιο, με τις δύο ομάδες να παίρνουν μεγάλες διαφορές, οι οποίες εκμηδενίζονταν γρήγορα και στο τέλος η εμπειρία της ΑΕΚ έκανε την διαφορά. Οι φιλοξενούμενες διαθέτουν παίκτριες που έχουν πολλά χρόνια εμπειρίας και αυτό στις λεπτομέρειες είναι σημαντικό.

Το... φύλλο αγώνος του ντέρμπι!

Κωνσταντίνου, Νιέβα, Φερέιρα, Γιουράνι, Χατζηνικολάου, Καρπουζά και λίμπερο η Μυλωνά η βασική εξάδα για τον γηπεδούχο Παναθηναϊκό.

Ντόγκανιτς, Κις, Τζανακάκη, Μποροβίντσεκ, Παπαφωτίου, Παπαγεωργίου και λίμπερο Σάκκουλα είναι οι παίκτριες που ξεκίνησαν για την ΑΕΚ.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με την ΑΕΚ να προηγείται 3-4.

Με άσο της Παπαγεωργίου η ΑΕΚ είναι μπροστά με 5-7.

Πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με την Ένωση να είναι πάντα μπροστά με 8-7.

Από λάθος σερβίς της Παπαφωτίου ο Παναθηναϊκός πήρε... κεφάλι στο σκορ με 10-9.

Ο Παναθηναϊκός ξεφεύγει στο σκορ με 14-10 και ο τεχνικός της ΑΕΚ καλεί τάιμ άουτ!

Τάιμ άουτ για τον Χουντουμάδη καθώς οι «κιτρινόμαυρες» μείωσαν σε 15-13.

Με σερί 6-0 η ΑΕΚ προηγείται με 16-15.

Νέο τάιμ άουτ για τον Παναθηναϊκό, με την Ένωση να είναι μπροστά στο σκορ 22-21!

Εύστοχη επίθεση της Παπαφωτίου και τέλος του πρώτου σετ με την ΑΕΚ να το κερδίζει με 25-23!

Ξεκίνησε το δεύτερο σετ στο κλειστό του Μετς.

Στο 2-2 είναι το δεύτερο σετ στο ντέρμπι του Παναθηναϊκού με την ΑΕΚ.

Μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ οι «πράσινες» προηγούνται με 8-7.

Με τον άσο της Καρπουζά ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά τριών πόντων και προηγείται με 15-12

Επίθεση της Μποροβίντσεκ και η ΑΕΚ μειώνει σε 17-16.

Η Ένωση βρίσκεται κοντά στο 2-0 στα σετ, καθώς με την επίθεση της Ντόγκανιτς προηγείται με 20-17!

Με ένα σερί 3-0 ο Παναθηναϊκός ισοφαρίζει σε 20-20 και ο τεχνικός της ΑΕΚ, Οικονόμου καλεί τάιμ άουτ.

Με άσο της Νιέβα το «τριφύλλι» είναι μπροστά με 22-20.

Μετά από ένα δραματικό πόντο, η ΑΕΚ πήρε και το δεύτερο σετ με 25-23 και έχει τον πρώτο λόγο για την νίκη.

Δυνατά ξεκινάει και στο τρίτο σετ η ΑΕΚ που προηγείται με 3-1.

Η Ένωση συνεχίζει να έχει το... κεφάλι στο σκορ του τρίτου σετ καθώς προηγείται με 6-3 του πρωταθλητή Ελλάδος.

Η Νιέβα... σπάει το «κιτρινόμαυρο« μπλοκ και μειώνει σε 4-8 για τον Παναθηναϊκό!

Συνεχόμενα τα λάθη για την ΑΕΚ και με 3-0 σερί οι «πράσινες» μειώνουν σε 6-8.

Ισοπαλία στο Μετς με το τρίτο σετ να είναι στο 10-10.

Λάθος της «πράσινης» επίθεσης και η ΑΕΚ προηγείται με 15-13.

Μπλοκ στην Κις και ο Παναθηναϊκός μειώνει ξανά στους δύο πόντους (16-18).

Μπλοκ άουτ στην επίθεση της Χατζηνικολάου και η ΑΕΚ προηγείται με 17-20!

Mια... ανάσα από την νίκη στο τρίτο σετ και στον αγώνα η ΑΕΚ που είναι μπροστά στο σκορ με 22-21.

Τέλος του τρίτου σετ και του αγώνα. Με 25-22 η Ένωση έκανε... περίπατο κερδίζοντας με 3-0 τον Παναθηναϊκό στο Μετς!