Ο «θρίαμβος» και το... break! (vids)

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός θα λύσουν τις διαφορές τους για τον φετινό τίτλο το Σάββατο στο ΣΕΦ και το gazzetta.gr θυμάται τα προηγούμενα τρία παιχνίδια, στα οποία είχε συμβεί!

Η πρώτη φορά που κρίθηκε τίτλος στο ΣΕΦ ήταν την περίοδο 1994-95 σε ένα ματς που ναι μεν δεν πρόσφερε πολύ θέαμα, ωστόσο είχε τεράστιο ενδιαφέρον με τον νικητή να κρίνεται στο τελευταίο σουτ. Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που πανηγύρισε, καθώς κατάφερε με 45-44 να υπερασπιστεί την έδρα του και να πάρει τον τίτλο.

Θα πετύχουν οι δύο "αιώνιοι" περισσότερους από 154,5 πόντους στον 5ο τελικό; Παίξτο σε απόδοση 1.80 στην bet-at-home

Οι επόμενες δύο φορές που κρίθηκε ο τίτλος στο ΣΕΦ σημάδεψαν τις δύο ομάδες. Την σεζόν 1995-96 ο Ολυμπιακός πήρε το πρωτάθλημα με τρόπο που σίγουρα θα μείνει για πάντα αξέχαστος στους φίλους της ομάδας. Το τελικό σκορ 73-38 και η διαφορά των 35 πόντων οδήγησαν τον Παναθηναϊκό όχι απλά στην απώλεια ενός τίτλου αλλά και σε μια από τις πιο βαριές ήττες της ιστορίας του.

Η έδρας όμως την περίοδο 1998-99 έσπασε και ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος μέσα στο ΣΕΦ. Τελικό σκορ 53-62 και αναμφίβολα η ήττα αυτή σημάδεψε τον Ολυμπιακό, αφού μεταξύ άλλων ήταν αρχή της κυριαρχίας των «πρασίνων» που συνεχίζεται μέχρι και σήμερα.

1994-95 (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 45-44)

1995-96 (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 73-38)

1998-99 (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 53-62)