Rogers Cup: «Μονομαχία» Τιμ - Μεντβέντεφ στα προημιτελικά (vids)

Αντώνης Πατσούρας
Ο Ντομινίκ Τιμ και ο Ντανίλ Μεντβέντεφ προκρίθηκαν για πρώτη φορά στους "8" και θα παίξουν αντίπαλοι για μια θέση στην τετράδα.

Για πρώτη φορά στην καριέρα τους προκρίθηκαν στους "8" στο Rogers Cup.

Για πρώτη φορά στην καριέρα τους θα παίξουν αντίπαλοι σε προημιτελικό στον Καναδά.

Ο Ντομινίκ Τιμ είχε μείνει πέρσι νωρίς εκτός από τον φιναλίστ Τσιτσιπά ενώ ο Ντανίλ Μεντβέντεφ είχε χάσει στους "16" από τον Ζβέρεφ.

Την Πέμπτη ο Τιμ (Νο4) κέρδισε με 7-6 (7), 6-4 τον Τσίλιτς σ' ένα ματς που δεν επέτρεψε στον αντίπαλο του να φτάσει σε μπρέικ (0/9) και πήρε το εισιτήριο για τους "8".

Λίγη ώρα αργότερα ο Μεντβέντεφ (Νο9) απέκλεισε με 6-3, 6-3 τον Γκαρίν και έτσι έδωσε ραντεβού την Παρασκευή με τον Τιμ.

Οι δυο τους έπαιξαν τελευταία φορά στον τελικό Barcelona Open το 2019 και ο Τιμ είχε επικρατήσει με 2-0 σετ.

Αυτός ήταν ο 2ος αγώνας και η 2η νίκη για τον Αυστριακό που είχε κερδίσει με 2-1 σετ τον Ρώσο στην Αγία Πετρούπολη το 2018.