Οι προβολείς σε Σάκκαρη και Τσιτσιπά!

Οι προβολείς σε Σάκκαρη και Τσιτσιπά!

Οι προβολείς σε Σάκκαρη και Τσιτσιπά!

Τα ξημερώματα της Δευτέρας (14/1) οι δυο Έλληνες εισέρχονται στη μάχη της διάκρισης στο Australian Open.

Στη Μελβούρνη θα "χτυπάει" από τα ξημερώματα της 14ης Ιανουαρίου έως την 27η του μήνα η ... καρδιά του τένις. 

Το πρώτο Grand Slam, το Australian Open, αρχίζει στην πόλη της Αυστραλίας η οποία είναι γεμάτη με Έλληνες μετανάστες που είναι επί ποδός για να υποστηρίξουν τα δυο ελληνόπουλα που θα συμμετάσχουν. 

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς και η Μαρία Σάκκαρη που είχαν ένα εξαιρετικό 2018 και ξεκίνησαν με νίκη επί της Ελβετίας του Φέντερερ στο Περθ αρχίζουν το ... ταξίδι τους στο Australian Open.  Όλα τα παιχνίδια του τουρνουά θα μεταδοθούν ζωντανά από τα κανάλια Eurosport 1 και 2. 

Η ώρα του Στέφανου 

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα συναντήσει το πρωί (04:00) της Δευτέρας τον Ιταλό Ματέο Μπερεντίνι στον 1ο γύρο του τουρνουά και στόχος του είναι να περάσει για πρώτη φορά στην ιστορία στον 2ο γύρο. Ο Έλληνας τενίστας μεγάλωσε βλέποντας το είδωλο του, τον Ρότζερ Φέντερερ, να κερδίζει το ένα μετά το άλλο τα Australian Open, και θεωρεί πως είναι η ώρα να φτάσει και αυτός... μακριά. 

Το 2017 είχε αποκλειστεί στα προκριματικά και το 2018 στον 1ο γύρο. Ο Στέφανος έχει τοποθετηθεί στο Νο14 του κυρίως ταμπλό και ο Ιταλός αντίπαλος του είναι στο Νο52 της παγκόσμιας κατάταξης.  Δίπλα στον Έλληνα είναι οι ομογενείς και φυσικά ο πατέρας του, Απόστολος που είναι και προπονητής του, αλλά και όλα τα μέλη της οικογένειας του. 

Η μεγαλύτερη επιτυχία του Στέφανου Τσιτσιπά στα Grand Slam είναι η πρόκριση στη φάση των "16" του Γουίμπλεντον το 2018. Το ίδιο πιστεύουν αρκετοί στο χώρο του τένις ότι μπορεί να πετύχει φέτος και στη Μελβούρνη. 

Μαρία ξέρεις τον δρόμο 

Η 23χρόνη Μαρία Σάκκαρη έχει την ιστορία της στο Australian Open και κάθε χρόνο κάνει περήφανη την μητέρα της Αγγελική Κανελλοπούλου και την οικογένεια της που είναι φυσικά μαζί της στην πόλη της Αυστραλίας.

Η Μαρία θα είναι παρούσα για 4η συνεχόμενη χρονιά στο κυρίως ταμπλό του τουρνουά στο οποίο το 2017 είχε φτάσει στον 3ο γύρο, το 2016 στον 2ο και το 2018 αποκλείστηκε στον 1ο. 

Το ξημέρωμα (04:30) της Δευτέρας η σπουδαία τενίστρια θα κληθεί να ξεπεράσει το εμπόδιο της Λετονής Γέλενα Οσταπένκο που είναι στο Νο22 της παγκόσμιας κατάταξης. Η αντίπαλος της Σάκκαρη έχει φτάσει και εκείνη στον 3ο γύρο του Australian Open (2 φορές) αλλά το 2017 είχε κατακτήσει το Ρολάν Γκαρός και το 2018 είχε φτάσει στα ημιτελικά του Γουίμπλεντον. 

Το έργο της Ελληνίδας θα είναι δύσκολο αλλά έχει δείξει πως μπορεί στα δύσκολα. 

Στη μάχη Φέντερερ και Ναδάλ 

Ο κάτοχος του τίτλου, Ρότζερ Φέντερερ, που θέλει να φτάσει τα 7 Australian Open ξεκινάει την Δευτέρα τους αγώνες του απέναντι στον Ουζμπέκο Ντένις Ιστόμιν.

Πρεμιέρα θα κάνει και ο Ραφαέλ Ναδάλ απέναντι στον Αυστραλό Τζέιμς Ντάκγουορθ. Τη Δευτέρα θ' αγωνιστεί και ο Άντι Μάρεϊ ο οποίος θα δώσει τους τελευταίους αγώνες του στο τουρνουά αφού ανακοίνωσε ότι θα ... βάλει στην ντουλάπα την ρακέτα του. 

Ο Γερμανός Αλεξάντερ Ζβέρεφ και ο Σέρβος Νόβακ Τζόκοβιτς, που μαζί με τον Φέντερερ και τον Ναδάλ, έχουν χρηστεί ως φαβορί για την...κούπα ξεκινούν τους αγώνες τους την Τρίτη (15/11). 

Στις γυναίκες την Δευτέρα αρχίζουν τους αγώνες τους η κάτοχος του τίτλου Βοζνιάκι, η Κέρμπερ και η Σαράποβα. H Σερένα με τη Βένους Ουίλιαμς αλλά και η Χάλεπ αρχίζουν την Τρίτη. 

Το πρόγραμμα της Δευτέρας (14/01):

Rod Laver Arena (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Maria Sharapova (30) v. Harriet Dart (Q) 
2) James Duckworth v. Rafael Nadal (2) 
3) Polona Hercog v. Angelique Kerber (2) 
(όχι πριν τις 10:00) 
4) Alison Van Uytvanck v. Caroline Wozniacki (3) 
5) Denis Istomin v. Roger Federer (3)

Margaret Court Arena (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Julia Goerges (14) v. Danielle Collins 
2) Sloane Stephens (5) v. Taylor Townsend 
(όχι πριν τις 06:00)
3) Alex de Minaur (27) v. Pedro Sousa 
(όχι πριν τις 10:00)
4) Ashleigh Barty (15) v. Luksika Kumkhum 
5) Marin Cilic (6) v. Bernard Tomic

Melbourne Arena (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Kevin Anderson (5) v. Adrian Mannarino 
2) Maria Sakkari v. Jelena Ostapenko (22) 
3) Kyle Edmund (13) v. Tomas Berdych 
(όχι πριν τις 09:00) 
4) Roberto Bautista Agut (22) v. Andy Murray 
(όχι πριν τις 10:00) 
5) Petra Kvitova (8) v. Magdalena Rybarikova

1573 Arena (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Jessika Ponchet (Q) v. Caroline Garcia (19) 
2) Grigor Dimitrov (20) v. Janko Tipsarevic 
3) Alison Riske v. Kiki Bertens (9) 
(όχι πριν τις 10:00) 
4) Matthew Ebden v. Jan-Lennard Struff

Court 3 (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Anna Kalinskaya (Q) v. Aryna Sabalenka (11) 
2) Stefanos Tsitsipas (14) v. Matteo Berrettini 
3) Ellen Perez v. Yafan Wang 
4) Feliciano Lopez v. Jordan Thompson

Court 5 (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Christopher Eubanks (Q) v. Nikoloz Basilashvili (19) 
2) Monica Puig v. Anastasia Pavlyuchenkova 
3) Yulia Putintseva v. Barbora Strycova (32) 
4) Irina-Camelia Begu v. Andrea Petkovic

Court 7 (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Astra Sharma (Q) v. Priscilla Hon 
2) Paula Badosa Gibert (Q) v. Kimberly Birrell 
3) Peter Gojowczyk v. Karen Khachanov (10) 
4) Federico Delbonis v. John Millman

Court 8 (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Donna Vekic (29) v. Kristina Mladenovic 
2) Bethanie Mattek-Sands v. Zoe Hives 
3) Reilly Opelka v. John Isner (9) 
4) Gael Monfils (30) v. Damir Dzumhur

Court 10 (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Michael Mmoh v. Radu Albot
2) Ons Jabeur v. Timea Babos 
3) Andrey Rublev v. Mackenzie McDonald

Court 12 (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Katie Boulter v. Ekaterina Makarova 
2) Beatriz Haddad Maia (Q) v. Bernarda Pera
3) Mirza Basic v. Henri Laaksonen (Q) 
(όχι πριν τις 10:00)
4) Cameron Norrie v. Taylor Fritz

Court 13 (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Miomir Kecmanovic (Q) v. Fernando Verdasco (Q) 
2) Jason Kubler v. Thomas Fabbiano 
3) Belinda Bencic v. Katerina Siniakova 
(όχι πριν τις 09:00)
4) Kirsten Flipkens v. Aliaksandra Sasnovich

Court 14 (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Heather Watson v. Petra Martic 
2) Guillermo Garcia-Lopez v. Robin Haase 
3) Marc Polmans v. Denis Kudla

Court 15 (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Sorana Cirstea v. Rebecca Peterson 
2) Frances Tiafoe v. Prajnesh Gunneswaran (Q) 
3) Anett Kontaveit (20) v. Sara Sorribes Tormo 
(όχι πριν τις 10:00)
4) Andreas Seppi v. Steve Johnson (31)

Court 19 (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Ysaline Bonaventure (Q) v. Sachia Vickery 
2) Lesia Tsurenko (24) v. Ekaterina Alexandrova 
3) Tatsuma Ito (Q) v. Daniel Evans (Q) 
(όχι πριν τις 10:00) 
4) Yoshihito Nishioka v. Tennys Sandgren

Court 20 (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Marketa Vondrousova v. Evgeniya Rodina 
2) Pablo Cuevas v. Dusan Lajovic 
3) Rudolf Molleker (Q) v. Diego Schwartzman (18) 
(όχι πριν τις 09:00) 
4) Vera Lapko v. Johanan Larsson

Court 22 (έναρξη αγώνων 02:00):
1) Stefano Travaglia (Q) v. Guido Andreozzi 
2) Monica Niculescu v. Amanda Anisimova 
3) Viktor Troicki (Q) v. Roberto Carballes Baena

Best of internet