Αποκλεισμός για Σάκκαρη

Εκτός συνέχειας του US OPEN έμεινε η Μαρία Σάκκαρη γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από την 19χρονη Αμερικανίδα Σοφία Κένιν.

Παιχνίδι από παντού στη Novibet με κινητό και τάμπλετ

Παρότι ξεκίνησε πολύ καλά κερδίζοντας και το πρώτο σετ, η συνέχεια για την Μαρία Σάκκαρη στον δεύτερο γύρο του US OPEN δεν ήταν ανάλογη. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια νούμερο 30 στην Παγκόσμια κατάταξη δεν τα κατάφερε απέναντι στην 19χρονη Αμερικανίδα που είναι στο νούμερο 65 στον κόσμο Σοφία Κένιν χάνοντας με 2-1 (6-4, 1-6, 4-6).

Όπως είπαμε και στην αρχή η Σάκκαρη έκανε πολύ καλό ξεκίνημα παίρνοντας το πρώτο σετ, αλλά στο δεύτερο κάτι η δικιά της κακή εμφάνιση, κάτι η κατακόρυφη άνοδος της Κένιν έφεραν το 6-1. Στι τρίτο και πάλι η 19χρονη έδειχνε να το καθαρίζει καθώς προηγήθηκε με 4-1, η Σάκκαρη ισοφάρισε, βρέθηκε κοντά στο να κάνει το 5-4, αλλά δυστυχώς η Κένιν αντέδρασε φτάνοντας στη νίκη. Αντίπαλος της Αμερικανίδας στους «32» του US Open θα είναι η Καρολίνα Πλίσκοβα (Νο 8) από την Τσεχία, η οποία στον προηγούμενο γύρο είχε αποκλείσει σχετικά εύκολα την Άνα Μπογκντάν από τη Ρουμανία (6-2, 6-3).