US Open: Στη μάχη της Δευτέρας Τζόκοβιτς, Φέντερερ και Σερένα

Ξεχωρίζει ο αγώνας της Σερένα Ουίλιαμς με την Μαρία Σαράποβα. Έξι νικητές στην πρεμιέρα.

Αρχίζει την Δευτέρα (26/8) το US Open στη Νέα Υόρκη με 6 νικητές του σε άνδρες και γυναίκες να εισέρχονται στη μάχη. 

Ξεχωρίζει φυσικά στις γυναίκες ο αγώνα της Σερένα Ουίλιαμς (6 τίτλους) με την Μαρία Σαράποβα (1 τίτλος), με την Αμερικανίδα να είναι το φαβορί για την πρόκριση. 

Στις γυναίκες θα δούμε επίσης την Βένους Ουίλιαμς αλλά και την νικήτρια Αντζελίκ Κέρμπερ. Την Δευτέρα παίζει και το Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης, η Άσλεϊ Μπάρτι, αλλά και η Ελίνα Σβιτολίνα με την Καρολίνα Πλίσκοβα.

Στους άνδρες ο Ρότζερ Φέντερερ που έχει κερδίσει 5 τίτλους αρχίζει τους αγώνες του με τον Σουμίτ Ναγκάλ ενώ θα δούμε και Νόβακ Τζόκοβιτς να παίζει με τον Ρομπέρτο Μπαένα. 

Ξεκινάει επίσης ο φορμαρισμένος Ντανίλ Μεντβέντεφ και ο Σταν Βαβρίνκα με τον Φάμπιο Φονίνι.  

Οι αγώνες θα μεταδοθούν από το Eurosport. 

Το πρόγραμμα της Δευτέρας (26/08):

Arthur Ashe Stadium (έναρξη αγώνων 19:00GR): 
1) Zarina Diyas v. Ashleigh Bartyh [2] 
2) Novak Djokovic [1] v. Roberto Carballes Baena 
3) Serena Williams [8] v. Maria Sharapova 
4) Roger Federer [3] v. Sumit Nagal

Louis Armstrong Stadium (19:00): 
1) Tereza Martincova v. Karolina Pliskova [3] 
2) Pranesh Gunneswaran v. Daniil Medvedev [5] 
3) Saisai Zheng v. Venus Williams 
(όχι πριν τις 02:00): 
4) Stan Wawrinka [23] v. Jannik Sinner 
5) Misaki Doi v. Madison Keys [10]

Grandstand (19:00): 
1) Marco Trungelliti v. Kei Nishikori [7] 
2) Angelique Kerber [14] v. Kristina Mladenovic 
3) Zachary Svajda v. Kevin Anderson [16] 
4) Sofia Kenin [20] v. Coco Vandeweghe

Court 17 (19:00): 
1) Johanna Konta [16] v. Daria Kasatkina 
2) Fabio Fognini [11] v. Reilly Opelka 
3) Elina Svitolina [5] v. Whitney Osuigwe
(όχι πριν τις 02:00):
4) Taylor Fritz [26] v. Feliciano Lopez

Court 5 (19:00): 
1) Eugenie Bouchard v. Anastasija Sevastova [12] 
2) Ekaterina Alexandrova v. Samantha Stosur 
3) Sam Querrey v. Juan Ignacio Londero 
4) Nicolas Jarry v. Milos Raonic [21]

Court 10 (19:00): 
1) Caroline Garcia [27] v. Ons Jabeur 
2) Adrian Mannarino v. Daniel Evans 
3) Gregoirre Barrere v. Cameron Norrie 
4) Caroline Dolehide v. Qiang Wang [18]

Court 13 (19:00): 
1) Tomas Berdych v. Jenson Brooksby 
2) Soonwoo Kwon v. Hugo Dellien 
3) Viktorija Golubic v. Shuai Zhang [33] 
4) Lin Zhu v. Xinyu Wang

Court 4 (19:00): 
1) Petra Martic v. Tamara Zidansek 
2) Monica Niculescu v. Dayana Yastremska [32] 
3) Corentin Moutet v. David Goffin [15] 
4) Yoshihito Nishioka v. Marcos Giron

Court 6 (19:00): 
1) Marton Fucsovics v. Nikoloz Basilashvili [17] 
2) Ivana Jorovic v. Iga Swiatek 
3) Shuai Peng v. Varvara Lepchenko 
4) Guido Pella [19] v. Pablo Carreno Busta

Court 7 (19:00): 
1) Cristian Garin [31] v. Christopher Eubanks 
2) Elena Rybakina v. Karolina Muchova 
3) Borna Coric [12] v. Evgeny Donskoy 
4) Catherine McNally v. Timea Bacsinszky

Court 8 (19:00): 
1) Monica Puig v. Rebecca Peterson 
2) Pierre-Hugues Herbert v. Alex De Minaur 
3) Dominik Koepfer v. Jaume Munar

Court 9 (19:00): 
1) Mariam Bolvadze v. Bernarda Pera 
2) Jana Cepelova v. Su-wei Hsieh [29] 
3) Philipp Kohlschreiber v. Lucas Pouille [25] 
4) Ricardas Berankis v. Jiri Vesely

Court 11 (19:00): 
1) Thiago Monteiro v. Bradley Klahn 
2) Lauren Davis v. Johanna Larsson 
3) Andreas Seppi v. Grigor Dimitrov 
4) Magdalena Frech v. Laura Siegemund

Court 12 (19:00): 
1) Denis Kudla v. Janko Tipsarevic 
2) Aliaksandra Sasnovich v. Jennifer Brady 
3) Maria Sakkari [30] v. Camila Giorgi 
4) Jack Sock v. Pablo Cuevas

Court 14 (19:00): 
1) Ana Bogdan v. Harriet Dart 
2) Margarita Gasparyan v. Priscilla Hon 
3) Laslo Djere v. Miomir Kecmanovic 
4) Hubert Hurkacz v. Jeremy Chardy

Court 15 (19:00): 
1) Steve Darcis v. Dusan Lajovic 
2) Fiona Ferro v. Daria Gavrilova 
3) Viktoria Kuzmova v. Alison Van Uytvanck 
4) Elliot Benchetrit v. Damir Dzumhur