Roland Garros: Εισέρχονται στην «μάχη» Ναδάλ-Τζόκοβιτς

Στη μάχη του Roland Garros εισέρχονται την Δευτέρα ο Ράφα Ναδάλ και ο Νόβακ Τζόκοβιτς.

Χωρίς ελληνική παρουσία αλλά με την είσοδο στο πρόγραμμα του Ράφα Ναδάλ και του Νόβακ Τζόκοβιτς θα συνεχιστεί την Δευτέρα (27/5, 2η ημέρα) το Roland Garros. 

Ο σημαντικότερος παίκτης που έχει περάσει από τα κορτ του Παρισιού, ο Ράφα Ναδάλ, αρχίζει τους αγώνες του στον 1ο γύρο κόντρα στον Γερμανό Γιάνικ Χάνφμαν, και θέλει στις 9/6 να κατακτήσει τον 12ο τίτλο του. 

Τους αγώνες του αρχίζει και το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, που έχει κερδίσει τα τρία τελευταία Grand Slams, τον Νόβακ Τζόκοβιτς, ο οποίος θα παίξει με τον Χούμπερτ Χουρκάτς. 

Στο ταμπλό των ανδρών αρχίζουν επίσης ο Ντομινίκ Τιμ και  ο Σταν Βαβρίνκα  ενώ στις γυναίκες πρεμιέρα θα κάνουν η Σερένα Ουίλιαμς, η Καρολίν Βοζνιάκι, η Κικί Μπέρτενς και  η Πέτρα Κβίτοβα. 

Το πρόγραμμα της Δευτέρας (27/05) που θα μεταδοθεί από το ERT Sports και το Eurosport: 

Philippe Chatrier (έναρξη: 12.00):
1) Caroline Wozniacki (13) v. Veronika Kudermetova 
2) Yannick Hanfmann v. Rafael Nadal (2) 
3) Novak Djokovic (1) v. Hubert Hurkacz 
4) Serena Williams (10) v. Vitalia Diatchenko

Suzanne Lenglen (12.00):
1) Pauline Parmentier v. Kiki Bertens (4) 
2) Sorana Cirstea v. Petra Kvitova (6) 
3) Jo-Wilfried Tsonga v. Peter Gojowczyk 
4) Dominic Thiem (4) v. Tommy Paul

Simonne Mathieu (12.00):
1) Viktoria Kuzmova v. Alize Cornet 
2) Mischa Zverev v. Richard Gasquet 
3) Stan Wawrinka (24) v. Jozef Kovalik 
4) Barbora Strycova v. Samantha Stosur

Court 1 (12.00):
1) Kaia Kanepi v. Julia Goerges (18) 
2) Jessica Pegula v. Ashleigh Barty (8) 
3) Aljaz Bedene v. Borna Coric (13) 
4) Jeremy Chardy v. Kyle Edmund (28) 

Court 14 (12.00):
1) Pierre-Hugues Herbert v. Daniil Medvedev (12) 
2) Zarina Diyas v. Audrey Albie
3) Benoit Paire v. Marius Copil 
4) Marie Bouzkova v. Bianca Andreescu (22)

Court 4 (12.00):
1) Lauren Davis v. Kristyna Pliskova 
2) Yannick Maden (Q) v. Kimmer Coppejans (Q) 
3) Jaume Munar v. Salvatore Caruso (Q) 
4) Giulia Gatto-Monticone (Q) v. Sofia Kenin

Court 5 (12.00):
1) Pablo Carreno Busta v. Joao Sousa 
2) Anastasia Pavlyuchenkova v. Mandy Minella
3) Henri Laaksonen v. Pedro Martinez
4) Mihaela Buzarnescu (30) v. Ekaterina Alexandrova

Court 6 (12.00):
1) Alexei Vatutin (Q) v. Corentin Moutet 
2) Saisai Zhang v. Varvara Lepchenko (Q) 
3) Elise Mertens (20) v. Tamara Zidansek 
4) Maxime Janvier v. Pablo Cuevas

Court 7 (12.00):
1) Johanna Konta (26) v. Antonia Lottner (Q) 
2) Liudmila Samsonova (Q) v. Donna Vekic (23) 
3) Sergiy Stakhovsky v. Gilles Simon (26) 
4) Denis Shapovalov (20) v. Jan-Lennard Struff

Court 8 (12.00):
1) Diane Parry v. Vera Lapko 
2) Roberto Carballes Baena v. Alexandre Muller (Q) 
3) Yulia Putintseva v. Rebecca Peterson 
4) Radu Albot v. Tennys Sandgren (Q)

Court 9 (12.00):
1) Nikoloz Basilashvili (15) v. Juan Ignacio Londero 
2) Reilly Opelka v. Cristian Garin 
3) Danielle Collins v. Tatjana Maria 
4) Alison Rikse v. Andrea Petkovic

Court 10 (12.00):
1) Miomir Kecmanovic v. Denis Kudla 
2) Astra Sharma v. Shelby Rogers
3) Lloyd Harris v. Lukas Rosol 
4) Kurumi Nara (Q) v. Dalila Jakupovic

Court 12 (12.00):
1) Filip Krajinovic v. Frances Tiafoe (32) 
2) Guido Andreozzi v. Guido Pella (19) 
3) Aliona Bolsova (Q) v. Vera Zvonareva 
4) Su-wei Hsieh (25) v. Viktorija Golubic

Court 13 (12.00):
1) Alex De Minaur (21) v. Bradley Klahn 
2) Luksika Kumkhum v. Anastasija Sevastova (12) 
3) Dayana Yastremska v. Carla Suarez Navarro (28) 
4) Rudolf Molleker (Q) v. Alexander Bublik