Ολλανδία - Γερμανία 3-0

H νέα, γεμάτη φρεσκάδα Ολλανδία του Κούμαν ήταν εντυπωσιακή, επικράτησε 3-0 της Γερμανίας και φουλάρει για την πρωτιά. Ηττα για την Κύπρο, ισοπαλία στο Δουβλίνο.

Η μαγική Ολλανδία σκόρπισε με 3-0 την Γερμανία, την κέρδισε για πρώτη φορά ύστερα από 16 χρόνια και πέτυχε την πρώτη της νίκη στον όμιλο. Η ομάδα του Κούμαν εντυπωσίασε και άφησε τον Γιόαχιμ Λεβ να ψάχνει τι φταίει με τα πάντσερ...

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή και τον Σίλεσεν να σώζει τους Οράνιε στο 19’ με μεγάλη απόκρουση στην προσπάθεια του Μίλερ. Σιγά-σιγά οι γηπεδούχοι βρήκαν τα πατήματά τους και έφτασαν στο γκολ στο 30’, όταν ο Φαν Ντάικ έκανε το 1-0 ύστερα από ασίστ του Μπάμπελ! Μόλις 4’ αργότερα η Ολλανδία έφτασε κοντά και σε δεύτερο τέρμα με τον Μπάμπελ, ενώ στο 36’ Μπέργουιν είδε την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Η μοναδική ευκαιρία της προκοπής μέχρι το ημίχρονο για την Γερμανία ήρθε στο 38’ ξανά με τον Μίλερ, όμως το 1-0 παρέμεινε.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Λεβ βγήκαν πιο αποφασισμένοι, αλλά για όλη τους την προσπάθεια δημιούργησαν ελάχιστες ευκαιρίες. Στο 65’ ο Σανέ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά δεν ισοφάρισε και στο τέλος οι Γερμανοί το πλήρωσαν, με το σκορ να παίρνει διαστάσεις. Στο 86’ ο Ντεπάι έκανε το 2-0, ενώ στο 3’ των καθυστερήσεων ο Βαϊνάλντουμ έκανε το τελικό 3-0!

Αξιζε περισσότερα η Κύπρος...
Η Κύπρος προηγήθηκε στη Βουλγαρία, αλλά η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης και τα λάθη στην άμυνα έφεραν την εκτός έδρας ήττα με 2-1. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, πίεσαν, αλλά ο Παναγή σε δυο περιπτώσεις νίκησε τον Ποπόφ. Η Κύπρος στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία πήρε το προβάδισμα. Στο 41′ ο Αβραάμ γύρισε στην περιοχή και ο Κάστανος με ιδανικό τελείωμα πέτυχε το πρώτο του τέρμα με την εθνική. Στο 52΄ ο Σωτηρίου έχασε μεγάλο τετ α τετ και η Κύπρος το πλήρωσε. Η Βουλγαρία εκμεταλλεύθηκε τα κενά της και στο 59' έφερε το ματς στα ίσα με τον Ντεσπότοφ. Στο 68' ήρθε και το δεύτερο γκολ με τον Ντεντέλεφ με σουτ στην κίνηση να διαμορφώνει το 2-1. Ετσι, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην κορυφή χωρίς καμία απώλεια. Το ματς στο Δουβλίνο είχε πάθος, νεύρα, αλλά και... κακό θέαμα. Σε ένα ισορροπημένο ματς, δίχως πολλές φάσεις, Ιρλανδία και Δανία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα. Οι Σκανδιναβοί πήραν αυτό που ήθελαν, έμειναν στην κορυφή αήττητοι και βρίσκονται πιο κοντά στην πρωτιά.