H... λίστα της ντροπής της ΑΕΚ!

Γράφει ο... Αετός!

Είκοσι πέντε χρόνια πίσω γύρισε η ΑΕΚ που φέτος ισοφάρισε ή πλησίασε αρνητικά ρεκόρ από την περίοδο 1986-87, όπως η παραγωγικότητα και η συγκομιδή βαθμών!

Η σεζόν 1986-87 ήταν η χειρότερη από πλευράς παραγωγικότητας χρονιά για την ΑΕΚ, καθώς τότε είχε πετύχει 31 γκολ στο πρωτάθλημα. Φέτος ο Δικέφαλος πέτυχε 36 τέρματα!

Αρνητικό ρεκόρ κατέγραψε και στην συγκομιδή βαθμών με 16 ομάδες, συλλέγοντας 48 βαθμούς, δύο λιγότερους από πέρσι που είχε 50.

Η λίστα της... ντροπής συνεχίστηκε και με τις νίκες στον δεύτερο γύρο, όπου είχε μόλις τέσσερις νίκες όπως και την περίοδο 1986-87. Τότε ήταν και η προηγούμενη φορά που η ΑΕΚ δεν νίκησε τη Δόξα (δύο ισοπαλίες με 1-1)!