Με ψηλά το κεφάλι... (vids)

Γιώργος Βροντάκης

Ο Παναθηναϊκός τη νέα χιλιετία αποχαιρετάει με ψηλά το κεφάλι την κανονική περίοδο. Το gazzetta.gr καταγράφει τι κάνει το τριφύλλι στο τελευταίο ματς της σεζόν.

Η ομάδα του Ζεσουάλδο Φερέιρα προετοιμάζεται για το φινάλε της Super League υποδεχόμενος τον Παναιτωλικό στο ΟΑΚΑ για την 30η αγωνιστική και στη συνέχεια θα έχει το μυαλό του στα πλέι οφ.

Άσος ημίχρονο/άσος τελικό στον αγώνα Παναθηναϊκός-Παναιτωλικός σε απόδοση 2.10 στην vistabet

Τι κάνουν όμως οι πράσινοι στο τελευταίο τους ματς για την κανονική περίοδο; Φεύγουν με ψηλά το κεφάλι αφού τη νέα χιλιετία σε 12 παιχνίδια, δεν έχουν νικήσει μόνο σε δύο. Το ένα ήταν πέρσι με τον Ολυμπιακό Βόλου, όπου ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-2 στη Θεσσαλία.

Η προηγούμενη φορά που το τριφύλλι δεν νίκησε την τελευταία αγωνιστική ήταν τη σεζόν 2006-07, όταν υποδέχτηκε την Κέρκυρα και ήρθε ισόπαλος με 2-2!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στη νέα χιλιετία αφού στις δύο πρώτες σεζόν, έριξε τεσσάρες και μάλιστα εκτός έδρας. Τη σεζόν 1999-2000 νίκησε με 4-1 στην Καβάλα και την επόμενη με 4-2 στην Καλαμάτα. Πάντως, οι εκτός έδρας επικρατήσεις στο φινάλε συνεχίστηκαν και την αγωνιστική περίοδο 2001-02, όταν το τριφύλλι πέρασε από την Καισαριανή νικώντας τον Εθνικό Αστέρα με 2-1.

Τη σεζόν 2002-03, οι πράσινοι στην τελευταία αγωνιστική φιλοξένησαν τον Ακράτητο και τον φιλοδώρησαν με τρία τέρματα (3-1), ενώ το 2004 ο Εμάνουελ Ολισαντέμπε χάρη τον τίτλο στον Παναθηναϊκό στον Πύργο χάρη στο γκολ που πέτυχε επί του Πανηλειακού.

Μια χρονιά αργότερα, ο Παναθηναϊκός αποχαιρέτησε το πρωτάθλημα με τρίποντο στην Κρήτη επί του ΟΦΗ (1-2) και συνέχισε στο ίδιο τέμπο και το 2006 νικώντας στη Λάρισα στο «Αλκαζάρ» με 3-0!

Ακολούθησε η... γκέλα με την Κέρκυρα, για να επιστρέψει ο Παναθηναϊκός στις επιτυχίες απέναντι στον Απόλλωνα Καλαμαριάς στη Θεσσαλονίκη με 1-3, ενώ το 2008 επικράτησε του ΟΦΗ με το ίδιο σκορ αλλά αυτή τη φορά στην Αθήνα.

Η τελευταία νίκη του τριφυλλιού σε φινάλε πρωταθλήματος για την κανονική περίοδο σημειώθηκε στα Γιάννινα, όταν με γκολ του Γκάμπριελ πέρασε από την έδρα του ΠΑΣ στις 18 Απριλίου του 2010!