Μνήμες τίτλου 2004 (vids)!

Γιώργος Βροντάκης

Ο Παναθηναϊκός δείχνει ψυχή και καρδιά πρωταθλητή στα τελευταία του παιχνίδια σκοράροντας στο φινάλε, όπως δηλαδή έκανε και το 2004. Το gazzetta.gr θυμίζει τα κοινά στοιχεία!

Η ομάδα του Ζεσουάλδο Φερέιρα μοιάζει να έχει το «κοκαλάκι της νυχτερίδας» αφού πάντα στο τέλος καταφέρνει να μην χάσει παίρνοντας υπερπολύτιμους βαθμούς, ενόψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος.

Εκεί που δείχνει ο Παναθηναϊκός πως πέφτει, αμέσως ξανά σηκώνεται και οδεύει ολοταχώς για την κατάκτηση του τίτλου, όπως έκανε και το 2004, με μεγάλο πρωταγωνιστή τότε τον Εμάνουελ Ολισαντέμπε, ο οποίος «χτύπαγε» πάντα στο τέλος.

Μέχρι στιγμής 11 βαθμούς στο φινάλε!

Τη φετινή σεζόν, το τριφύλλι έχει μαζέψει 11 βαθμούς στο τελευταίο τέταρτο των αγώνων του. Η αρχή έγινε με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, όταν ο Σεμπαστιάν Λέτο σκόραρε στο 86' ισοφαρίζοντας σε 1-1!

Στη συνέχεια το ρόλο του λυτρωτή ανέλαβε ο Κώστας Κατσουράνης, ο οποίος με γκολ στο 75΄ στη Νέα Σμύρνη έδωσε το τρίποντο στο τριφύλλι απέναντι στον Πανιώνιο. Ο «Κατσούρ» έδωσε ακόμα τρεις πολύτιμους βαθμούς χθες με την Δόξα.

Ο Τοτσέ χάνει πάρα πολλές ευκαιρίες μέχρι τελικά να σκοράρει, αλλά έπαιξε καλά τον ρόλο του στο Αγρίνιο. Στις αρχές του 2012, ο Ισπανός φορ πέτυχε την ισοφάριση στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με αντίπαλο τον Παναιτωλικό.

Επίσης, ο Κλέιτον ήταν ο πρωταγωνιστής στο... παγοδρόμιο των Ιωαννίνων καθώς με γκολ με ψαλιδάκι ο Παναθηναϊκός απέδρασε από μια ακόμη δύσκολη έδρα!

Με 19 βαθμούς στα τελευταία λεπτά

Όλα αυτά θυμίζουν την πορεία του Παναθηναϊκού τη σεζόν 2003-04, όταν και κατέκτησε το νταμπλ. Τότε, η ομάδα του Γιτζάκ Σουμ είχε πάρει τον τίτλο βάζοντας στο σακούλι του 19 βαθμούς στο φινάλε των αγώνων του.

Η καλή μέρα λένε φαίνεται από το πρωί και στην Παιανία το έκαναν πράξη από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Οι πράσινοι στις 24 Αυγούστου του 2003 υποδέχτηκαν την Ξάνθη και πήραν το τρίποντο χάρη σε τέρμα του Κωνσταντινίδη στο 83'.

Η γκολάρα του Σανμαρτεάν

Τρεις αγωνιστικές μετά, το σκηνικό επαναλήφθηκε με τον Ιωνικό και πάλι εντός έδρας. Το τριφύλλι νίκησε με 2-0, έχοντας ως σκόρερ τον Βλάοβιτς (82') και τον Κωνσταντίνου (86'). Επρεπε να περάσουν έξι μήνες (14 Μαρτίου) για να πάρει ο Παναθηναϊκός τρεις βαθμούς στο φινάλε ενός αγώνα. Ηταν στη Νέα Σμύρνη, όταν ο Λουτσιάν Σανμαρτεάν με καταπληκτικό σόλο στο 84' διαμόρφωσε το τελικό 0-1 επί του Πανιωνίου.

Έγινε συνήθεια...

Από εκεί και έπειτα τα... κρούσματα ήταν πιο συχνά. Όπως το 2004, έτσι και τώρα ο Παναθηναϊκός είχε το «αιώνιο» ντέρμπι του δεύτερου γύρου στην έδρα του. Στις 18 Απριλίου οι πράσινοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Μπασινά, όμως, Στολτίδης και Τζόρτζεβιτς γύρισαν το ματς για τον Ολυμπιακό. Την τελευταία λέξη την είπε ο Γιάννης Γκούμας που ισοφάρισε σε 2-2 στο 81'!

Τα πάντα 'Ολα-σαντέμπε!

Τα επόμενα παιχνίδια είχαν σεναριογράφο, σκηνοθέτη και πρωταγωνιστή τον Εμάνουελ Ολισαντέμπε. Μια εβδομάδα αργότερα από το ντέρμπι, ο Παναθηναϊκός έπαιξε στην Τούμπα και έφυγε με το τρίποντο (1-2) παρότι βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ με γκολ του Χάγκαν (6'). Οι πράσινοι ισοφάρισαν τον ΠΑΟΚ με τον Παπαδόπουλο στο 48' και στις καθυστερήσεις (στο τρίτο λεπτό) ο «Μανώλης» έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Το ίδιο περίπου σκηνικό έγινε και στις 16 Μαΐου με τον Παναθηναϊκό να παίζει στον Κορυδαλλό με την Προοδευτική (1-2). Ο Γκονζάλες άνοιξε το σκορ στο 14', ο Σπέρτος έφερε το ματς στα ίσια στο 44', όμως, ο Ολισαντέμπε στο 89΄ έδωσε νίκη τίτλου στο τριφύλλι.

Ο Πολωνο-νιγηριανός επιθετικός σκόραρε και στην τελευταία αγωνιστική στον Πύργο απέναντι στον Πανηλειακό διαμορφώνοντας το 0-1 στο 76' χαρίζοντας τον τίτλο στον Παναθηναϊκό.

1-0

83' Κωνσταντινίδης

27/09/03

Παναθηναϊκός – Ιωνικός

2-0

82' Βλάοβιτς, 86' Κωνσταντίνου