Ζερβάκης, Δημάκη νικητές στη Φιλοθέη

Παρά τις δυσμενείς καιρικές συνθήκες διεξήχθησαν με επιτυχία και φέτος τα «Κυριακίδεια» στη Φιλοθέη, στον 4ο αγώνα της σειράς «Γύροι των Πόλεων» με τους Ζερβάκη και Δημάκη να επικρατούν.

Η βροχόπτωση και οι χαμηλές θερμοκρασίες ήταν το κύριο χαρακτηριστικό του κυριακάτικου καιρού, αυτό όμως δεν εμπόδισε τους αθλητές να δώσουν το παρών στον αγώνα. Η συμμετοχή ήταν εντυπωσιακή, καθώς έτρεξαν 300 περίπου δρομείς σε όλες τις κατηγορίες.

Στους άνδρες, ο Γιάννης Ζερβάκης του Σητειακού έκανε το «4 στα 4» στη διοργάνωση κόβοντας και σε αυτή την περίπτωση πρώτος το νήμα του τερματισμού με 18.49.4, με δεύτερο τον Χριστόφορο Μερούση (ΦΟ Βροντάδων- 18.50.3) και τρίτο τον Κώστα Γαλανόπουλο (ΓΣ Αμαρουσίου - 19.37.9).

«Στον περσινό αγώνα της Φιλοθέης ήμουν τρίτος. Φέτος τερμάτισα πρώτος. Ας πούμε ότι πήρα το ακόμα μου πίσω. Εχω κάνει το τέσσερα στα τέσσερα στους “Γύρους Πόλεων” και αυτό είναι σημαντικό για μένα. Επόμενος αγώνας μου θα είναι το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου. Στους στόχους μου είναι να δοκιμάσω και κάποιον ημιμαραθώνιο», ήταν τα λόγια του Ζερβάκη μετά τον αγώνα.

Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Ντενίζ Δημάκη (ΑΟ Δρομέας Αμαρουσίου - 14.28.1) με δεύτερη την Βαλεντίνα Μιχαήλοβα (ΠΓΣ - 14.54.4) και τρίτη την Λίβα (ΓΣ Α.Λαμίας) με 15,08,8. «Για μένα η Φιλοθέη είναι κλασική στάση. Μας τα χάλασε λιγάκι ο καιρός όμως είμαστε συνηθισμένοι σε τέτοιες συνθήκες. Ο αγώνας δεν είχε το συναγωνισμό που θα ήθελα, παρόλα αυτά προσπάθησα να κάνω το καλύτερο δυνατό. Επόμενος στόχος το πανελλήνιο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου. Βασική επιδίωξη να εξασφαλίσω το όριο συμμετοχής στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο μαραθώνιο, στον αγώνα του Ρότερνταμ τον Απρίλιο», δήλωσε η Ντενίζ Δημάκη.