Το ρεκόρ... δεκαετίας της «πράσινης» επίθεσης!

Γιώργος Κούβαρης
Ο Παναθηναϊκός σημείωσε την δεύτερη καλύτερή του επίδοση στην EuroLeague όσον αφορά το σκοράρισμα στο δεύτερο ημίχρονο σε ματς εκτός έδρας, με αποτέλεσμα να πραγματοποιήσει τη μεγάλη ανατροπή κόντρα στη Μάλαγα και να φτάσει στην πολυπόθητη νίκη!

Το δημοσιογραφικό κλισέ των Αμερικανών που λέει ότι «η επίθεση κόβει εισιτήρια, αλλά η άμυνα δίνει τα πρωταθλήματα» μπορεί να βρίσκει εφαρμογή σε τεράστιο ποσοστό αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι και η επίθεση δεν μπορεί να φέρει μεγάλες -όσο και σημαντικές- νίκες. Όπως αυτή του Παναθηναϊκού στην Μάλαγα για την 26η αγωνιστική της EuroLeague. Μια νίκη που είχαν τεράστια ανάγκη οι «πράσινοι» ειδικά από τη στιγμή που τα περιθώρια είχαν αρχίσει να στενεύουν και η θηλιά της οκτάδας είχε αρχίσει να κάνει την εμφάνιση της. Βέβαια όλα αυτά μέχρι... το βράδυ της Παρασκευής.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να διώξει τα απειλητικά σύννεφα από τον ουρανό του ΟΑΚΑ και να φτάσει σε μια εκτός έδρας νίκη ύστερα από 85 μέρες... λειψανδρίας εκτός των συνόρων. Και αυτό το κατάφερε -κατά βάση- με την επίθεσή του, τις σωστές επιλογές, την ευστοχία και το transition παιχνίδι του δευτέρου ημιχρόνου! Οι «πράσινοι» σημείωσαν 58 πόντους στο δεύτερο μισό του αγώνα στην Ανδαλουσία πραγματοποιώντας ένα επιμέρους 58-35!!! Πραγματικά ασύλληπτος αριθμός!

Έχασε το απόλυτο ρεκόρ για έναν... πόντο

Ουσιαστικά η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ σημείωσε ρεκόρ 10ετίας όσον αφορά την παραγωγή πόντων σε δεύτερο ημίχρονο εκτός έδρας αγώνα της EuroLeague. Συνήθως (και αυτό αφορά όλες τις ομάδες τς διοργάνωσης) φορτσάρουν όλοι στο ξεκίνημα του και απλά κάνουν συντήρηση ή έστω παίζουν με περισσότερη σύνεση στο δεύτερο μισό.

Όμως από τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός είχε βρεθεί στο -14 στα μέσα της τρίτης περιόδου, έπρεπε να κάνει κάτι για να αντιδράσει. Και τα κατάφερε! Είναι χαρακτηριστικό ότι στα τελευταία 13:30 του αγώνα είχε πετύχει τους 43 από τους 58 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο! Και αυτό χάρη στην τριάδα των Καλάθη, Ρίβερς, Λεκαβίτσιους, οι οποίοι σημείωσαν τους 34 πόντους σε αυτό το διάστημα!

Μάλιστα οι 32 πόντοι της τέταρτης περιόδου αποτελούν ρεκόρ στην ιστορία του Παναθηναϊκού στην EuroLeague όσον αφορά ματς της regular season εκτός έδρας, του (πάλαι ποτέ) ΤΟΡ-16 και των playoffs. Μόνο στον τελικό του Final 4 της Αθήνας το 2007 είχε πετύχει ένα καλάθι περισσότερο στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Επίσης μόνο μία φορά οι «πράσινοι» είχαν καταφέρει να φτάσουν τους 59 πόντους σε δεύτερο ημίχρονο μακριά από το ΟΑΚΑ (σ.σ. ή το κλειστό του Σπόρτγκ την εποχή που αγωνίζονταν στα Πατήσια) και πιο συγκεκριμένα στο επικό ματς με την Ροάν για την σεζόν 2007-08, όταν και είχαν κερδίσει στη Γαλλία με το εντυπωσιακό 123-83!