O Τζέιμς Γκιστ αποτελεί το βαρόμετρο του Παναθηναϊκού και η EuroLeague Greece δείχνει με την βοήθεια των αριθμών το πόσο πολύ επηρεάζει το παιχνίδι των «πρασίνων» η αγωνιστική παρουσία του Αμερικανού φόργουορντ/σέντερ.

Τα πράγματα είναι απλά.... Παίζει ο Γκιστ καλά; Ο Παναθηναϊκός κερδίζει. Δεν παίζει καλά ο Γκιστ; Ο Παναθηναϊκός... χάνει.

Είναι από τις λίγες φορές που οι αριθμοί πάνε κόντρα στο «κλισέ» ότι «είναι ο πιο εύκολος τρόπος να πει κάποιος ψέμματα» αφού αποτυπώνουν στον μεγαλύτερο βαθμό την αλήθεια.

Η παρουσία του Αμερικανού φόργουορντ/σέντερ επηρεάζει στον μεγαλύτερο βαθμό το παιχνίδι των «πρασίνων» αφού η απόδοσή του έχει γίνει φέτος ένα από τα «πράσινα» βαρόμετρα στην EuroLeague.

Μετά το τέλος του πρώτου γύρου, ο Παναθηναϊκός μετράει 10-5 ρεκόρ και από τις πέντε ήττες του, ο Τζέιμς Γκιστ ήταν αρνητικό συντελεστής στις τέσσερις από αυτές!

Με εξαίρεση την αναμέτρηση στην Βιτόρια όπου έπαιξε πολύ καλά έχοντας εκμεταλλευτεί τις 14 ασίστ του Καλάθη με... 7/7 δίποντα, στις υπόλοιπες τέσσερις ήττες βρέθηκε σε άσχημο βράδυ.

Όπως ακριβώς και στην αναμέτρηση απέναντι στη Βαλένθια όπου έμεινε στους 3 πόντους δίχως να ευστοχήσει σε σουτ εντός παιδιάς και χωρίς να πάρει κανένα ριμπάουντ στα σχεδόν 18 λεπτά που χρησιμοποιήθηκε. Βέβαια βγήκε και εκτός ρυθμού μετά τα γρήγορα φάουλ που φορτώθηκε, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να επιστρέψει ποτέ στο κλίμα του αγώνα.

Στο «μηδέν» είχε μείνει στην αναμέτρηση με την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα (0/1 σουτ σε 10:08) όπου ο Παναθηναϊκός είχε γνωρίσει την ήττα με 81-63, ενώ είχε μόλις τέσσερις πόντους στην βαριά ήττα από την Μπαρτσελόνα στη Βαρκελώνη (98-71) έχοντας 2/6 εντός παιδιάς σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Εξίσου αρνητικός ήταν και στο Κάουνας και δη στην ήττα με 80-74 από τη Ζάλγκιρις, όταν είχε τέσσερις πόντους με 2/6 σουτ, 0/3 βολές και κανένα ριμπάουντ, ενώ στο 5ο ματς της σεζόν που έμεινε σε μονοψήφιο αριθμό πόντων, ο Παναθηναϊκός είχε κερδίσει δύσκολα τη Φενέρ στο ΟΑΚΑ, με τον ίδιο να έχει 2/6 σουτ, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.