Ο ΠΑΟΚ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΒΡΑΔΙΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Συνήθως κάνει γκέλες… (pics&vid)

Αλήθεια, τι κάνει «εντός συνόρων» ο ΠΑΟΚ. μετά από επικές βραδιές στο εξωτερικό, όπως αυτή στη Φλωρεντία το βράδυ της περασμένης Πέμπτης; Το Gazzetta.gr έχει τις απαντήσεις.

Καταπιανόμαστε, βασικά, με τις  αξέχαστες βραδιές, του ΠΑΟΚ στο εξωτερικό την τελευταία 25ετία. Από την πρόκριση επί της Μαλίν μέχρι και το πρώτο (ιστορικό αν μη τι άλλο) «διπλό» επί ιταλικού εδάφους κόντρα στη Φιορεντίνα.

Το ερώτημα είναι ένα: Τι κάνει ο «Δικέφαλος» στο ελληνικό πρωτάθλημα, αμέσως μετά από τις σπουδαίες ευρωπαϊκές επιτυχίες εκτός των ελληνικών συνόρων; Ιδού οι απαντήσεις…

Από το 0-1 στο Μαλίν, στην τριάρα από τον Ηρακλή!

Τον Οκτώβριο του 1991, ο ΠΑΟΚ αποκλείει την κάτοχο του κυπέλλου κυπελλούχων Μαλίν μέσα στο Βέλγιο με το αλησμόνητο 0-1, χάρη σ’ ένα γκολ του Στέφανου Μπορμπόκη, ο οποίος έβλεπε για αρκετά χρόνια το όνομά του, εξαιτίας εκείνου του γκολ, να έχει γίνει σύνθημα σ’ ένα δρόμο της Άνω Τούμπας.

Λόγω των υποχρεώσεων της Εθνικής και του αγώνα της με τη Φινλανδία για τα προκριματικά του Euro 1992, την αμέσως επόμενη Κυριακή δεν υπήρχε πρωτάθλημα και η 6η αγωνιστική πήγε για τις 13 Οκτωβρίου του 1991. Μάλιστα είχε γίνει και η κλήρωση για τον επόμενο γύρο του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, με τον γνωστό πρώην διεθνή Γερμανό ποδοσφαιριστή, Χορστ Χρούμπες, να είναι στις κερκίδες της Τούμπας για λογαριασμό της αυστριακής Τιρόλ, με την οποία είχε κληρωθεί ο «Δικέφαλος».

Πάντως οι «κυανόλευκοι» του Τάις Λίμπρεχτς προσγείωσαν ανώμαλα την ομάδα του Μίροσλαβ Μπλάζεβιτς επικρατώντας με 3-0 (Θ. Δημόπουλος, Ηλιάδης, Τουτζιάρης), μία ήττα που προκάλεσε  αναταράξεις στο εσωτερικό των «ασπρόμαυρων».

Από το «Χάιμπουρι» στο σοκ του Κορυδαλλού

Ο ΠΑΟΚ από το «Χάιμπουρι» βρέθηκε στον Κορυδαλλό, πέντε μέρες μετά την πρόκριση επί της Άρσεναλ των Μπέργκαμπ, Ράιτ, Όφερμαρς, Σίμαν και των λοιπών σούπερ σταρ, οι ποδοσφαιριστές του ήρθαν αντιμέτωποι με τα παιδιά της Προοδευτικής, τον Σάββα Παντελίδη (σημερινό προπονητή του Ηρακλή), τον Βαγγέλη Ντάγκα, τον Σάκη Αλμανίδη και τον Ρολάντ Ζαίμι, που μόλις είχαν επιστρέψει, ύστερα από 26 χρόνια, στην Α’ Εθνική.

Ο «Δικέφαλος» μπήκε μ’ ένα «τουπέ», άλλωστε όλοι ακόμη ζούσαν το παραμύθι του «Χάιμπουρι», προηγήθηκε μάλιστα στο 33ο λεπτό, αλλά αντί να φύγει νικητής είδε το… παραλίγο 2-4 (με το χαμένο πέναλτι του Φρατζέσκου στο 90ο λεπτό) να γίνεται στην τελευταία φάση του ματς 3-3 με την Προοδευτική να ισοφαρίζει χάρη στον «ήρωα της μιας βραδιάς», Σάκη Αλμανίδη!

Ακολούθησαν πολλά ευτράπελα στον ξακουστό διάδρομο προς τα αποδυτήρια, άλλοι είχαν στόχο τον ρέφερι εκείνης της αναμέτρησης, Σωτήρη Βοριά, άλλοι είχαν να λύσουν τις προσωπικές διαφορές τους. Άλλωστε, ο ΠΑΟΚ έχει ζήσει αρκετές φορές έναν θρίαμβο να μετατρέπεται σε τραγωδία…

Δεν την ξαναπάτησε με την Προοδευτική

Τον Οκτώβριο του 2002, ο «Δικέφαλος» υποδέχθηκε την Προοδευτική δέκα μέρες, μετά την εκτός έδρας πρόκριση επί της Γκρασχόπερ στη Ζυρίχη, λόγω και πάλι υποχρεώσεων του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος.

Αυτή τη φορά δεν την πάτησε, όπως συνέβη το 1997, απέναντι στους «βυσσινί», παρότι το ματς είχε γίνει στην άδεια και τιμωρημένη για επεισόδια σ’ ένα ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, Τούμπα.

Για περίπου 40 λεπτά η Προοδευτική έβαλε δύσκολα στους παίκτες του Αναστασιάδη, που μετά το γκολ-πέναλτι του Γεωργιάδη (39’) έφτασαν εύκολα και άνετα στο τελικό 4-1.

Ζορίστηκε μετά την «άλωση» της Πόλης

Δύο μέρες, μετά την «άλωση» της Πόλης και την ανεπανάληπτη πρόκριση επί της Φενέρμπαχτσε, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Πανσερραϊκό στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Πάνω από 20.000 ΠΑΟΚτσήδες βρέθηκαν στο γήπεδο για να γιορτάσουν την επιτυχία, με τον ήρωα της πρόκρισης, Ζλάταν Μουσλίμοβιτς, να είναι εκτός αποστολής και απλά να μπαίνει στο γήπεδο για να γνωρίσει την αποθέωση μαζί με τη μικρή του κόρη, Αθηνά.

Ο «Δικέφαλος» ζορίστηκε αρκετά μέχρι να επικρατήσει με 3-2 του Πανσερραϊκού, που είχε προπονητή τον Ντράγκαν Κοκότοβιτς και προηγήθηκε με τον Μπέλιτς στο 19ο λεπτό, ενώ ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε σε 2-2 στο 56’, μετά τα δύο ασπρόμαυρα γκολ από τον Βιεϊρίνια και τον Τσιρίλο. Τελικά τη λύση και τη νίκη έδωσε ένα γκολ του Θανάση Παπάζογλου στο 69ο λεπτό.

Ο Μπακαγιόκο «τιμώρησε» τον ΠΑΟΚ του «Γουάιτ Χαρτ Λέιν»

Αρχές Δεκέμβρη του 2011 κι από το «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» και το βόρειο Λονδίνο, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στη λίμνη των Ιωαννίνων και παραλίγο να… πνιγεί μένοντας τελικά στο 2-2 με αντίπαλο τον ΠΑΣ.

Ο Στέφανος Αθανασιάδης φουριόζος από το γκολ που είχε πετύχει στο Λονδίνο, όπου ο «Δικέφαλος» με το θριαμβευτικό 2-1 επί της Τότεναμ σφράγιζε το εισιτήριο για τους «32» του Γιουρόπα Λιγκ, σκόραρε και στους «Ζωσιμάδες», εκεί όπου ένας παλιόφιλος του «Δικεφάλου», ο Ιμπραχίμα Μπακαγιόκο θέλησε να τον «τιμωρήσει» βρίσκοντας δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα του Ντάριο Κρέσιτς.

Ο Κροάτης τερματοφύλακας είχε αγωνιστεί αντί του Κώστα Χαλκιά, ο οποίος έπαιξε στο Λονδίνο, αλλά στην τελευταία προπόνηση υπέστη θλάση α’ βαθμού προσθέτοντας το όνομά του στο γεμάτιο απουσιολόγιο εκείνων των ημερών. Ο ΠΑΟΚ είχε πάει να παίξει στα Γιάννινα χωρίς τους Κοντρέρας, Βιεϊρίνια, Λίνο, Τσουκαλά, Χαλκιά, Σπαντάσιο, ήταν μέτριος έως κακός και σώθηκε χάρη σ’ ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κοστίν Λάζαρ στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης.

Διαιτητής εκείνου του αγώνα ήταν ο Αρετόπουλος. Κρατήστε το, το όνομα…

Γκέλα και το 2015 παρότι… σκόραρε

Προερχόμενος από το θρίαμβο επί της Μπορούσια Ντόρτμουντ ο «Δικέφαλος» έπαιξε Δευτέρα βράδυ στη Λιβαδειά και έμεινε στο 0-0 απέναντι στο Λεβαδειακό. Σε μία αναμέτρηση με ελάχιστες καλές στιγμές, ο ΠΑΟΚ «πέταξε» δύο βαθμούς κι έχασε την ευκαιρία που του παρουσιαζόταν για να «ψαλιδίσει»  τη διαφορά από τη δεύτερη θέση.

Σ’ ένα ματς που έχασε στο ημίχρονο τον Γκάρι Ροντρίγκες, που αποχώρησε λόγω θλάσης, η ομάδα του Τούντορ είδε να της ακυρώνεται πεντακάθαρο γκολ του Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ στις καθυστερήσεις του αγώνα για επιθετικό φάουλ πάνω στον Τριποτσέρη. Σ’ ολόκληρη την ποδοσφαιρική Ευρώπη το γκολ θα μετρούσε, αλλά στην Ελλάδα δεν μέτρησε και στέρησε από τον ΠΑΟΚ τη νίκη.

Διαιτητής εκείνου του αγώνα ήταν ο Αρετόπουλος…