Ο Νεϊμάρ οδηγεί τη Μπαρτσελόνα

Γιώργος Καραμάνος

Ο Βραζιλιάνος σκόραρε το 4ο ταχύτερο χατ τρικ στο Τσάμπιονς Λιγκ και το gazzetta.gr παρουσιάζει τα επιτεύγματα του νέου μάγου της ντρίμπλας.

Ηταν το 6ο παιχνίδι του στο Τσάμπιονς Λιγκ και γκολ ακόμα δεν είχε βάλει. Ωστόσο, ο Νεϊμάρ φρόντισε κόντρα στη Σέλτικ να σκοράρει μαζεμένα και να πετύχει το 4ο πιο γρήγορο χατ τρικ στην ιστορία της διοργάνωσης των αστεριών. Χάρη σε αυτή τη σούπερ εμφάνιση που περιλάμβανε ένα τέρμα με... ποδιά και ακόμα μία ασίστ ο Βραζιλιάνος έκανε μερικά επιτεύγματα μαζεμένα.

Ο 21χρονος μάγος της ντρίμπλας έγινε ο μοναδικός που έχει κάνει χατ τρικ και στο Τσάμπιονς Λιγκ και στο Κόπα Λιμπερταδόρες (07/03/2012 Σάντος-Ιντερνασιονάλ 3-1).

Επίσης ξεπέρασε τον Μέσι στο πιο γρήγορο χατ τρικ ως παίκτης της Μπαρτσελόνα, ενώ έγινε ο 5ος παίκτης της ομάδας μετά τους Ριβάλντο, Ροναλντίνιο, Ετό και Μέσι που βάζει τρία γκολ σε ένα ματς στον θεσμό.

Με όλα αυτά ο Νεϊμάρ έφτασε αισίως τα 7 γκολ και τις 12 ασίστ σε 19 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις από τότε που βρέθηκε στη Βαρκελώνη και εάν αυτό θεωρηθεί ως περίοδος προσαρμογής, τότε αναμφίβολα το ξεκίνημα του στην Ευρώπη είναι εκπληκτικό!

ΤΑ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΧΑΤ ΤΡΙΚ ΣΤΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ
1. Μπαφετιμπί Γκομίς (07/12/2011)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Λυών 1-7
Σε 8 λεπτά (45', 48', 52'), ενώ έβαλε και τέταρτο γκολ στο 70' σε εκείνη την παρωδία του Ζάγκρεμπ που άφησε εκτός «16» τον Αγιαξ

2. Μάικ Νιούελ (06/12/1995)
Μπλάκμπερν-Ρόζενμποργκ 4-1
Σε 9 λεπτά (31', 38', 40'). Εκείνο μάλιστα ήταν και το κανονικό χατ τρικ, δηλαδή με αριστερό, δεξί πόδι και κεφαλιά.

3. Μάρκο Φαν Μπάστεν (25/11/1992)
Μίλαν-Γκέτεμποργκ 4-0
Σε 10 λεπτά (52' πέν, 61', 62'). Σε αυτή την περίπτωση πάντως ο Ολλανδός παικταράς είχε κάνει καρέ και το πρώτο γκολ του το είχε σημειώσει αρκετά νωρίτερα (33')