Μακ και Πέλκας τον οδηγούν...

Σταύρος Σουντουλίδης

Ο Ρόμπερτ Μακ και ο Δημήτρης Πέλκας οδηγούν τον φετινό ΠΑΟΚ, όπως αναλύει το gazzetta.gr. Τι δείχνουν οι αριθμοί για το δίδυμο που σκόραρε τα γκολ της νίκης επί του Αστέρα Τρίπολης.

Ο Δήμητρης Πέλκας με το πρώτο του γκολ, σε αγώνα πρωταθλήματος, στην Τούμπα ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ και ο Ρόμπερτ Μακ στο 77’ έγραψε το 2-0.

Μ’ αυτό το γκολ ο Σλοβάκος μεσοεπιθετικός έφτασε τα 17 στη φετινή σεζόν με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, ο Ελληνας διεθνής μέσος πλησιάζει (εννιά) σε διψήφιο αριθμό γκολ και μαζί οι δυό τους έχουν σημειώσει το 40% των φετινών γκολ (τα 26 από τα 66) του ΠΑΟΚ στις τρεις (Πρωτάθλημα, Κύπελλο, Ευρώπη) διοργανώσεις.

Ο Ρόμπερτ Μακ παραμένει πρώτος σκόρερ του «Δικεφάλου». Σε 39 συμμετοχές μετράει 17 γκολ (5 Superleague, 3 Κύπελλο, 9 Europa League).

Ο Δημήτρης Πέλκας σε 38 συμμετοχές μετράει 9 γκολ (4 Superleague, 3 Κύπελλο, 2 Europa League), ενώ στο πρωτάθλημα εμφανίζεται πιο ομαδικός από τον συμπαίκτη του, αφού εκτός από τα 4 γκολ έχει μοιράσει και 4 ασίστ έναντι μόλις 1 του Μακ.

Παίξε ένα στοίχημα στη μονομαχία Γιουβέντους - Ιντερ και μόνο στη Vistabet, πάρε τα λεφτά σου πίσω αν καταλογιστεί πέναλτι, αλλά και έως 100% bonus στο παρολί!

Ευρώπη και κύπελλο

Ο Ρόμπερτ Μακ στην Ευρώπη έκανε «πράγματα και θαύματα». Στην προκριματική φάση του Europa League αγωνίστηκε και στα 6 ματς πετυχαίνοντας 6 γκολ με 3 ασίστ σε 464’ λεπτά συμμετοχής, είχε 7 προσπάθειες προς την εστία, 57/65 σωστές πάσες

Στους ομίλους, επίσης, αγωνίστηκε και στα 6 ματς πετυχαίνοντας 3 γκολ (0 ασίστ) σε 427’ λεπτά συμμετοχής.

Ο Δημήτρης Πέλκας στην προκριματική φάση του Europa League αγωνίστηκε σε 5 ματς με απολογισμό: 2 γκολ (0 ασίστ), 2 σουτ εκτός εστίας, 31/47 σωστές πάσες σε 426’ λεπτά συμμετοχής.

Στους ομίλους, δεν σκόραρε στις 5 παρουσίες του και τα 225’ λεπτά που βρέθηκε εντός αγωνιστικού χώρου.

Ο Σλοβάκος μεσοεπιθετικός στο κύπελλο μετράει σε 5 αγώνες: 3 γκολ, 1 ασίστ, 355’ λεπτά συμμετοχής.

Ο Ελληνας διεθνής μέσος στο κύπελλο μετράει σε 6 αγώνες: 3 γκολ, 1 ασίστ, 514’ λεπτά συμμετοχής.