Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης 70-90

Η Ρεάλ νίκησε με 70-90 της Μπαρτσελόνα στο Palau Blaugrana και ισοφάρισε σε 1-1 τους τελικούς του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Ρεάλ «έσπασε» την έδρα της Μπαρτσελόνα την οποία νίκησε με 70-90 και έκανε το 1-1 στους τελικούς σε μία αναμέτρηση στην οποία είχε το προβάδισμα στο σκορ και στα 40 λεπτά της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση και με όπλο το γρήγορο ρυθμό τους και τον Σέρχιο Γιουλ (13π. με 3/4 τρ.), προηγήθηκαν με 11-28 (9'). Ούτε στην δεύτερη περίοδο άλλαξε κάτι ως προς την εικόνα της αναμέτρησης αφού η Ρεάλ με τον Φελίπε Ρέγες σε ρόλο πρωταγωνιστή να στέλνει την ομάδα του στο +21 (16-37, 14'). Η παρουσία των Στράτου Περπέρογλου και Πάου Ρίμπας βοήθησε τη Μπαρτσελόνα να ανακάμψει ρίχνοντας τη διαφορά στους 9 πόντους (32-41, 19΄).

Οι γηπεδούχοι ήθελαν να ξεκινήσουν καλά το δεύτερο ημίχρονο και τα κατάφεραν. Με τον Ναβάρο να ευστοχεί πίσω από τα 6.75 μείωσαν σε 43-49, (25΄) για να τον μιμηθεί λίγο αργότερα ο Περπέρογλου (52-57, 26') όμως η Ρεάλ αντέδρασε... Με σερί 0-9 οι Μαδριλένοι ξέφυγαν πάλι με διψήφια διαφορά πόντων (52-66) και παρά την αρχική αντίδραση των Καταλανών, η Ρεάλ ήταν αυτή η οποία κατάφερε να επιβάλλει πλήρως το ρυθμό της, αύξησε τη διαφορά (65-86, 38') και ισοφάρισε τη σειρά των τελικών σε 1-1.

Ο Στράτος Περπέρογλου σε 29:02 είχε 10 πόντους (2/5δ., 2/3τρ.), 4 ριμπάουντ, μία ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 12-28, 32-44, 58-66, 70-90