Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης 100-99

Ο Στράτος Περπέρογλου κέρδισε το χρονόμετρο, κέρδισε την άμυνα της Ρεάλ και χάρισε τη νίκη στην Μπαρτσελόνα με 100-99 κάνοντας το 1-0 στους τελικούς.

Ο Στράτος Περπέρογλου χάρισε τη νίκη στη Μπαρτσελόνα με buzzer beater και με το 100-99 οι Καταλανοί έκαναν το 1-0 στη σειρά των τελικών.

Η Μπαρτσελόνα με τρίποντο του Τζάστιν Ντόελμαν προηγήθηκε με 14-4 (5'), ωστόσο 3/3 τρίποντα από Φερνάντεζ και Γιουλ έφεραν τη Ρεάλ ισόπαλη στους 22 πόντους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το κρεσέντο πίσω από τα 6.75 και για τις δύο ομάδες (8 οι γηπεδούχοι, 7 οι φιλοξενούμενοι) ανέβασε πολύ την παραγωγή των επιθέσεων και παρά τους 10 πόντους του Στράτου Περπέρογλου, ήταν η Ρεάλ η ομάδα που πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα (47-48).

Στην τρίτη περίοδο οι Καταλανοί εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους κι έτσι προηγήθηκαν με 69-63 (28') και 80-75 στο τέλος της περιόδου.

Οι Μαδριλένοι πάντως με εντυπωσιακό ξεκίνημα στην τελευταία περίοδο έτρεξαν επιμέρους σκορ 2-9 και προσπέρασαν με 82-84 (32'). Μπαίνοντας το τελευταίο δίλεπτο η Μπαρτσελόνα είχε το προβάδισμα (98-95) για να μειώσει η Ρεάλ με 2/2 βολές του Κάρολ (98-97). Ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις εκατέρωθεν μέχρι που ο Αγιον έκανε το 98-99 (14'' πριν τη λήξη).

Ο Ναβάρο πήρε την τελευταία προσπάθεια, αλλά ο Μεξικανός τον έκοψε. Η κατοχή επέστρεψε στους γηπεδούχους με 3'' για τη λήξη και ο Στράτος Περπέρογλου πρόλαβε το χρονόμετρο και χάρισε τη νίκη στη Μπαρτσελόνα.

Ο Έλληνας φόργουορντ ήταν καταπληκτικός σε ολόκληρο το παιχνίδι και στα 27:19 που έπαιξε είχε 18 πόντους (7/8δ., 0/3τρ., 3/4β.), 5 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο κι ένα λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 47-48, 80-72, 100-99