Χοκς - Μπακς 109-117

Σε μία συναρπαστική αναμέτρηση με δραματικό τέλος, οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο κατάφεραν να φύγουν με το «διπλό» από την Ατλάντα, επικρατώντας με 117-109 των Χοκς στη δεύτερη παράταση. Νταμπλ-νταμπλ με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ ο «Greak Freak».

Παρότι χρειάστηκε να φτάσουν μέχρι τη δεύτερη παράταση, οι Μπακς κατάφεραν να επιστρέψουν στις νίκες, κάμπτοντας την αντίσταση των Χοκς στην Ατλάντα με 117-109.

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη σε όλη της τη διάρκεια με τις δύο ομάδες να βρίσκονται διαρκώς κοντά στο σκορ. Με το σκορ στο 93-92, ο Μέιγιο είχε την ευκαιρία να δώσει αέρα τριών πόντων στα «Ελάφια», όμως ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές που εκτέλεσε, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον Σρέντερ να ισοφαρίσει σε 94-94, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Ο Κάρτερ-Ουίλιαμς έδωσε προβάδισμα με 105-103 στους φιλοξενούμενος στα 18” πριν από τη λήξη του έξτρα πενταλέπτου, όμως ο Χόρφορντ απάντησε, με τον Μονρό να χάνει την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του Μιλγουόκι και την αναμέτρηση να οδηγείται σε δεύτερη παράταση. Η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο κυριάρχησε στα επιπλέον πέντε λεπτά που ακολούθησαν και κατάφερε να φύγει με το διπλό από την Ατλάντα, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 23-33.

Ο «Greak Freak» μέτρησε 19 πόντους (8/16 δίποντα, 0/1 τρίποντα), 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κοψίματα και 5 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής, καθώς αποβλήθηκε με έξι φάουλ λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, με τον Τζαμπάρι Πάρκερ να είναι ο πρώτος σκόρερ των νικητών (28 πόντοι, 13 ριμπάουντ) και τον Μονρό να τον ακολουθεί (24 πόντοι, 12 ριμπάουντ).

Για τους ηττημένους (31-26), ο Μίλσαπ σημείωσε νταμλ-νταμπλ με 27 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Σρέντερ άγγιξε το τριπλ-νταμπλ με 25 πόντους, 10 ασίστ και 8 ριμπάουντ.

Tα δωδεκάλεπτα: 29-31, 50-54, 68-75, 94-94

Παράταση: 105-105, 109-117