Μπαρτσελόνα - Μπιλμπάο 72-73 (vids)

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Η Μπιλμπάο νίκησε την Μπαρτσελόνα με 72-73 και ο Γιώργος Μπόγρης συνεχίζει στο Copa Del Rey σε αντίθεση με τους Περπέρογλου και Βεζένκοβ.

Η Μπιλμπάο του Γιώργου Μπόγρη πήρε την πρόκριση στον ημιτελικό του Copa Del Rey επικρατώντας της Μπαρτσελόνα με 72-73.

Οι Βάσκοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκαν να προηγούνται ακόμη και με 8 πόντους διαφορά (24-32, 17')

Μέχρι το 23' της αναμέτρησης η Μπιλμπάο είχε το προβάδισμα στο σκορ. Σε εκείνο το σημείο ευστόχησε ο Στράτος Περπέρογλου πίσω από τη γραμμή των τριών πόντων για το 43-42 και έβαλε την Μπαρτσελόνα για πρώτη φορά σε θέση οδηγό.

Ο Άλεξ Ρούοφ φρόντισε με μακρινά σουτ να μην αφήσει τη Μπαρτσελόνα «χτίσει» διαφορά (55-55, 30').

Η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε απόλυτη ισορροπία. Η Μπιλμπάο με καλάθι του Χάνα και 2/2 βολές του Ρούοφ προηγήθηκε με 66-71 (1:47 για τη λήξη), ωστόσο ο Ρίμπας μείωσε σε 68-71 χάνοντας λίγα δευτερόλεπτα την ευκαιρία να ισοφαρίσει (αστόχησε ανενόχλητος σε τρίποντο). Ο Μουμπρού πήρε επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές έκανε το 68-73 (44'' για τη λήξη), όμως ο Όλεσον με τρίποντο μείωσε σε 71-73.

Οι Καταλανοί έβγαλαν άμυνα και ο Τόμιτς κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ (σωστή απόφαση) από τον Σλέζας. Ο Κροάτης για μία ακόμη φορά έδειξε πως δεν είναι και ο πιο θαρραλέος παίκτης και ευστόχησε μόνο σε μία βολή (72-73). Στα 3,2 δευτερόλεπτα που απέμεναν ο Ντόελμαν έκανε λάθος πάσα και Βάσκοι προκρίθηκαν στον ημιτελικό.

Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Ο Γιώργος Μπόγρης στα 23:05 έπαιξε σπουδαία άμυνα και τελείωσε με 8 πόντους (4/6δ.), 3 ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα λάθος. Χρεώθηκε στην τρίτη περίοδο με 4 φάουλ εκ των οποίων τα δύο δεν ήταν.

Ο Στράτος Περπέρογλου σε 22:23 είχε 6 πόντους (0/2δ., 2/3τρ.), 3 ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα κλέψιμο ενώ ο Σάσα Βεζένκοβ στα 10:06 που αγωνίστηκε είχε 2 πόντους με 1/2 δίποντα και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 37-40, 55-55, 72-73

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΣΠΑΝΙΑ Τελευταία Νέα