ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Μπάμπεργκ 91-70

Στέλλα Παπαδοπούλου
Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε με 91-70 της Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση για το TOP 16 της Euroleague.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη είχε εύκολο έργο απέναντι στην Μπάμπεργκ (91-70) του Νίκου Ζήση κι επέστρεψε στα θετικά αποτέλεσματα.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας άφησε πίσω την ήττα στη Βιτόρια και νίκησε άνετα την Μπάμπεργκ για τρίτη φορά σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην φετινή Ευρωλίγκα. Οι Νάντο ντε Κολό και Νικίτα Κουρμπάνοφ ήταν οι κορυφαίοι για τους Ρώσους που ανέβηκαν στο 3-2 του στ' ομίλου, ενώ η Μπάμπεργκ έμεινε στο 2-3.

Παίξε στην Sportingbet με τις καλύτερες αποδόσεις το παιχνίδι του Παναθηναϊκού με την Νταρουσαφάκα.

Ο Νίκος Ζήσης πραγματοποίησε καλή εμφάνιση με 12 πόντους (2/5δίπ., 2/4τρίπ.), 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 λάθη σε 24:01.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Νίκος Ζήσης άνοιξε το σκορ κι η Μπάμπεργκ έτρεξε σερί 0-10 στην αρχή της αναμέτρησης. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας βρήκε γρήγορα ρυθμό και με οδηγούς τους Νάντο ντε Κολό και Νικίτα Κουρμπάνοφ τελείωσε το ματς από νωρίς. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη με επιμέρους σκορ 28-5 στη δεύτερη περίοδο κι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +21 (55-34). Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι κράτησαν τη διαφορά κι έφτασαν άνετα στη νίκη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νάντο ντε Κολό πέτυχε τους 17 από τους 19 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο κι ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έδωσε 3 ασίστ κι έκανε 1 λάθος σε 21:16.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντάνιελ Τάις βρέθηκε σε άστοχη βραδιά κι είχε 4 πόντους με 1/6 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 2/2 βολές, μάζεψε 1 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έδωσε 1 ασίστ κι έκανε 1 λάθος σε 20:38.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Ουσιαστικά όλα κρίθηκαν στη δεύτερη περίοδο. Η ΤΣΣΚΑ... έπνιξε την Μπάμπεργκ και με επιμέρους σκορ 30-11 πήρε μία σημαντική διαφορά (55-34 στο 20') που διατήρησε μέχρι το τέλος.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας την τρίτη της νίκη στο TOP 16, ενώ η Μπάμπεργκ το πρώτο δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας το άσχημο πρώτο δεκάλεπτο κι η Μπάμπεργκ το ότι δεν κατάφερε να την κοντράρει για πολύ.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 55-34, 73-50, 91-70

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): ντε Κολό 19 (5/7δίπ., 2/3τρίπ., 6ριμπ.), Κούλαγκιν 2 (1/1δίπ.), Τεόντοσιτς 14 (2/5δίπ., 2/3τρίπ., 4/4βολ., 2ριμπ., 6ασ.), Φριτζόν 3 (0/4τρίπ., 3/4βολ., 1ασ.), Νίκολς 3 (1/2τρίπ.), Τζάκσον 3 (1/2τρίπ.), Φρίλαντ 10 (5/6δίπ.), Βοροντσέβιτς 6 (2/3τρίπ., 3ριμπ.), Χίγκινς 8 (2/2βολ.), Κριάπα 5 (2/2δίπ., 2ριμπ.), Κουρμπάνοφ 9 (10ριμπ.), Χάινς 9 (4/5δίπ., 3ριμπ., 1ασ.)

Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Μέλι 10 (2/5τρίπ., 3ριμπ.), Ζήσης 12 (3/5δίπ., 3ριμπ.), Νίκολιτς, Στάιγκερ 3 (1/1τρίπ.), Τάις 4 (1/6δίπ.), Γουοναμέικερ 11 (4ριμπ.), Στρέλνιεκς 3 (0/3τρίπ.), Χάρις 11 (4/5δίπ., 3/4βολ.), Μίλερ 7 (2/5δίπ.), Χέκμαν 6 (1/3δίπ.), Ιντμπίχι, Ραντόσεβιτς 3 (3/4βολ., 1ριμπ.)