Θάντερ – Μπακς 131-123 (pics & vids)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του, ωστόσο έφυγε ηττημένος από το παρκέ, με τους Θάντερ να επικρατούν των Μπακς (131-123).

Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ πέτυχε 27 πόντους και ο Κέβιν Ντουράντ πρόσθεσε 26, ενώ ο Ενές Καντέρ έφερε 23 από τον πάγκο για να φτάσει η Οκλαχόμα Σίτι στη νίκη επί του Μιλγουόκι, χρησιμοποιώντας και το ρεκόρ καριέρας (16 πόντοι) του ρούκι Κάμερον Πέιν. Οι δύο σταρ των γηπεδούχων σημείωσαν 20+ πόντους για 25η φορά φέτος και οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να επιστρέψουν από το -8.

Διαφορά, που τα Ελάφια έχτισαν βασιζόμενοι στο ζεστό χέρι του Κρις Μίντλετον, πριν οι Θάντερ απαντήσουν με ένα 7-0, που έκλεισε με τρίποντο του Πέιν στην εκπνοή. Ο Καντέρ έφερε ξανά λύσεις από τον πάγκο στη δεύτερη περίοδο και οι γηπεδούχοι έφυγαν για τα καλά μπροστά στο σκορ, πηγαίνοντας με το +11 στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Η ομάδα της Οκλαχόμα ανέβασε τη διαφορά στους 17 (77-60), πριν ο Μίντλετον επαναφέρει τους Μπακς στο παιχνίδι, σημειώνοντας τους 12 από τους 36 συνολικά πόντους του (ρεκόρ καριέρας) και έφερε το ματς στο -2. Η απάντηση ήρθε όμως ξανά από τον Πέιν, που με 2 διαδοχικά καλάθια και ένα σερβίρισμα στον Καντέρ, έδωσε ξανά διαφορά ασφαλείας.

Ο Άντονι Μόροου με διαδοχικά τρίποντα στα 2 πρώτα λεπτά του τελευταίου δωδεκαλέπτου για να φέρει το σκορ στο 100-91 και με 12 πόντους του Καντέρ, οι Θάντερ έφτασαν μέχρι το τέλος μπροστά στο σκορ. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σημείωσε 27 πόντους για τους φιλοξενούμενους με 11/19 σουτ και 5/7 βολές, έκανε double-double με 10 ριμπάουντ, ενώ έδωσε 2 ασίστ, και έκανε 3 λάθη σε 40'07'' συμμετοχής.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-31, 35-23, 27-34, 39-35