Νάγκετς – Λέικερς 107-111 (pics & vid)

Ο Κόμπι Μπράιαντ έβγαλε στο παρκέ τον παλιό καλό εαυτό του, οδηγώντας τους Λέικερς από το -21 στην νίκη με 111-107 επί των Νάγκετς. Βασικός ο Παπανικολάου, που ήταν πολύ εύστοχος από το τρίποντο.

Η «farewell tour» του Κόμπι έχει πολλές ήττες, αρκετές εκλάμψεις της μεγάλης του κλάσης – αφορμές για standing ovation. Βραδιές όμως σαν αυτή στο Pepsi Center σπανίζουν και οι φίλοι των Νάγκετς είχαν την τύχη -ή την ατυχία- να τον παρακολουθήσουν σε μία εξ αυτών. Ο 37χρονος σούπερ σταρ επέστρεψε από απουσία ενός αγώνα και φόρτωσε το καλάθι της ομάδας τους με 31 πόντους, για να γυρίσει το Λος Άντζελες από το -21 του πρώτου ημιχρόνου, απέναντι στο αποδεκατισμένο Ντένβερ.

Ο Black Mamba είχε ακόμη 5 ασίστ και έπαιξε εκπληκτική άμυνα για να περιορίσει τον Ουίλ Μπάρτον στο δεύτερο μέρος. Ο γκαρντ των γηπεδούχων είχε 23 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά από τη στιγμή που κόλλησε πάνω του ο Κόμπι πέτυχε μόλις 2 (!) για να τελειώσει το ματς στους 25. Φυσιολογικά, τα πράγματα δυσκόλεψαν πολύ για την ομάδα του Κολοράντο, που είχε εκτός μάχης τους Γκαλινάρι, Μουντιάι και Τσάντλερ, φέρνοντας στην βασική της πεντάδα τον Κώστα Παπανικολάου. Ο διεθνής φόργουορντ πήρε 11'14'' συμμετοχής στο παρκέ, σημειώνοντας 9 πόντους με 3/4 τρίποντα (και 0/1δίποντο), ενώ έκανε και 1 κλέψιμο.

Η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ των Καλιφορνέζων, στο 1'23'' με το σκορ στο 103-100, όταν ο Κόμπι έβαλε 2/2 βολές και στη συνέχεια ένα τζαμπ σουτ γα να κλειδώσει την 5η φετινή νίκη και να δικαιολογήσει τον ντόρο που έκαναν οι φίλοι των γηπεδούχων στο ξεκίνημα, όταν με ιαχές «Κόμπι, Κόμπι» τον καλωσόρισαν στο πρότελευταίο του ματς στη Mile-High City.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-26, 30-25, 16-32, 27-28