Πίστονς – Μπακς 99-94 (pics & vids)

Οι Μπακς πλησίασαν την ανατροπή στο φινάλε, αλλά το τρίποντο του Ερσάν Ιλιασόβα έκανε τη διαφορά για τους Πίστονς που επικράτησαν με 99-94. Άγγιξε το double-double ο Αντετοκούνμπο, που έκανε πολλά λάθη.

Ο Άντρε Ντράμοντ έκανε ένα ακόμη τρομακτικό παιχνίδι, κυριαρχώντας απέναντι στον πρώην συμπαίκτη του Γκρεγκ Μονρό (14 πόντοι, 13 ριμπάουντ), με 17 πόντους και 23 ριμπάουντ. Ο σέντερ του Ντιτρόιτ τελείωσε το ματς με 20+ ριμπάουντ για πέμπτο ματς φέτος, ενώ συνολικά το υπόλοιπο ΝΒΑ μετρά μόλις τρία.

Το Μιλγουόκι μάζεψε τη διαφορά που είχαν χτίσει οι γηπεδούχοι στη δεύτερη περίοδο και βρέθηκαν στο -6, 2 λεπτά πριν το φινάλε. Ο Μάρκους Μόρις μάζεψε όμως το επιθετικό ριμπάουντ και ο πρώην παίκτης των Μπακς, Ερσάν Ιλιασόβα, επανέφερε τη διαφορά στο +9

Ο άλλοτε παίκτης των Πίστονς Κρις Μίντλετον, ήταν ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων με 21 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (με 5/11δίπ., 2/2β.), μαζεύοντας 9 ριμπάουντ και δίνοντας 2 ασίστ, αλλά τελείωσε το ματς με 5 φάουλ και 4 λάθη σε ένα μέτριο βράδυ για τα δικά του στάνταρ.

Τα δωδεκάλεπτα: 14-15, 34-24, 16-19, 35-36