Μάβερικς – Νάγκετς 92-81

Ο Ντερόν Ουίλιαμς άναψε τη μηχανή, οι Νάγκετς έκλεισαν τη δική τους στην τρίτη περίοδο και οι Μάβερικς έφτασαν στην νίκη πιο εύκολα απ' ότι μαρτυρά το τελικό 92-81. Συμμετοχή στο τέλος με σκορ για τον Παπανικολάου.

Ο γκαρντ του Ντάλας έκανε σπουδαίο ματς με 22 πόντους και ο Ζάζα Πατσούλια τον συνόδευσε με double-double (16 πόντοι, 12 ριμπάουντ), ωστόσο η εμφανίσεις τους μπορεί να μην είναι και ο καθοριστικότερος παράγοντας για την νίκη, αφού το Ντέβερ έπαθε κυριολεκτικά μπλακ άουτ στην τρίτη περίοδο, σημειώνοντας μόλις 5 πόντους! Οι Τεξανοί δεν έχασαν την ευκαιρία να εκμεταλλευτούν την κατάσταση και με ένα 16-0 στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω, βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί τριών διαδοχικών ηττών.

Αντίθετα, το σερί για την ομάδα του Κολοράντο συνεχίζει να μεγαλώνει εις βάρος της, αφού πέταξε στα σκουπίδια το +4 που είχε στην ανάπαυλα, ξεκινώντας με 0/15 σουτ και 6 λάθη στα πρώτα 8'45'' της επανάληψης και η ήττα ήρθε μοιραία. Ο Κώστας Παπανικολάου για ένα ακόμη παιχνίδι, χρησιμοποιήθηκε μόνο στα τελευταία λεπτά, αποκομίζοντας 2'26'' στο παρκέ. Πρόλαβε ωστόσο να σημειώσει 2 πόντους με 2/2 βολές.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-25, 26-27, 25-5, 19-24