Μάτζικ – Μπακς 114-90 (pics & vids)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κράτησε τους Μπακς στο παιχνίδι μέχρι την κατάρρευση της τρίτης περιόδου και οι Μάτζικ εκμεταλλεύτηκαν τα εκπληκτικά ποσοστά τους για να φτάσουν στην νίκη με 114-90.

Ο διεθνής φόργουορντ ξεκινώντας με 4/4, τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους (7/9δίπ., 0/1τρ., 3/3β., 4ρ., 4ασ., 2κλ., 3λ.) όσους και ο Τζάρεντ Μπέιλες, με το Μιλγουόκι να είναι μέσα στο ματς μέχρι και το ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο όμως, το Ορλάντο με μπροστάρηδες τους Έλφριντ Πέιτον (22 πόντοι, 11 ασίστ) και Τόμπιας Χάρις (19 πόντοι) και τους Φουρνιέ, Ολαντίπο να συμπληρώνουν (από 17 πόντους), έβαλαν φωτιά στα καλάθια και μετέτρεψαν το +6 σε +21 για να καθαρίσουν το ματς.

Η ομάδα της Φλόριντα σούταρε με 52,4% και περιόρισε τους φιλοξενούμενους σε 41,9%, ενώ στην τρίτη περίοδο όλα έμπαιναν! 6/6 τρίποντα και 13/16 σουτ συνολικά, έφεραν τα ποσοστά στο 81,3% και τους Μάτζικ στην pole position, που δεν άφησαν μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-22, 27-21, 37-22, 28-25