Νταρουσάφακα - Μπάμπεργκ 54-65

Η Μπάμπεργκ (5-2) του Νίκου Ζήση νίκησε εκτός έδρας τη Νταρουσάφακα (3-4) με 54-65 και πανηγύρισε από νωρίς την παρουσία της στο Top 16.

Η Μπάμπεργκ με τη νίκη της στην Κωνσταντινούπολη επί της Νταρουσάφακα (54-65) πανηγυρίζει και την πρόκρισή της στο Top 16 από την 7η κιόλας αγωνιστική.

Στο πρώτο ημίχρονο οι διαφορές των δύο ομάδων ήταν πολύ μικρές με τους Γερμανούς να διατηρούν ένα ισχνό προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η παρέα του Νίκου Ζήση ανέβασε την πίεση στην άμυνα της, ξέφυγε με διψήφια διαφορά πόντων. Ο Τζαμόν Γκόρντον πρωταγωνίστησε στην προσπάθεια ανατροπής από τους γηπεδούχους (51-57, 37΄), ωστόσο η Μπάμπεργκ ήταν σοβαρή και έφτασε στη νίκη.

Ο Νίκος Ζήσης (27:50) είχε 4 πόντους (1/7δ., /0/1τρ., 2/2β.), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ κι ένα λάθος.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η άμυνα της Μπάμπεργκ ανάγκασε τους γηπεδούχους να έχουν 16/60 σουτ εντός πεδιάς. Η Μπάμπεργκ είχε ακόμη 5 ασίστ περισσότερες (10-15) και 10 επιπλέον ριμπάουντ (37-47).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νικολό Μέλι σε 26:55 είχε 7 πόντους (2/5δ., 1/1τρ.), 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ κι ένα λάθος (ranking 18).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σκότι Γουίλμπεκιν αποκτήθηκε για να βοηθήσει την Νταρουσάφακα, αλλά μόνο αυτό δεν έκανε στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Ο Αμερικανός σε 20:04 είχε 4 πόντους (1/9δ., 0/2τρ., 2/2β.), ένα ριμπάουντ και τίποτα άλλο.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Στο 27' ο Μάρκους Σλότερ σκόραρε κάνοντας το 39-43. Στο 33' το σκορ ήταν 41-54. Αυτό το πεντάλεπτο «σκότωσε» τους γηπεδούχους.

Στο 37' η Νταρουσάφακα βρέθηκε στο -6 (51-57), ο Λουκ Χαραγκόντι πήρε το αμυντικό ριμπάουντ με τη μπάλα όμως να του γλιστράει από τα χέρια. Στην επαναφορά ο Στρέλνιεκς ευστόχησε σε τρίποντο (51-60) και τέλος.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Νταρουσάφακα την απόδοση του Μάρκους Σλότερ (12π., 6ρ.).

Η Μπάμπεργκ την πρόκριση στην επόμενη φάση, 3 αγωνιστικές πριν το τέλος της πρώτης!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι Τούρκοι την ευκαιρία να βρεθούν με ενάμιση πόδι στο Top 16.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έχουν κάτι από το οποίο να είναι δυσαρεστημένοι.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 29-32, 41-50, 54-65