Οι Έλληνες του εξωτερικού

Νίκος Ρόλλας

Ο Γιάννης Φετφατζίδης ξεχώρισε από τους Έλληνες του εξωτερικού αυτής της εβδομάδας. Δείτε αναλυτικά τις επιδόσεις τους...

Με πολλά από τα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα να μην έχουν ξεκινήσει ακόμη λόγω της χειμερινής διακοπής, οι δραστηριότητα των Ελλήνων του εξωτερικού ήταν περιορισμένη... Από αυτούς που έπαιξαν όμως, πρωταγωνιστής ήταν ο Γιάννης Φετφατζίδης, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ στο ισόπαλο 3-3 παιχνίδι της Τζένοα με την Σασουόλο... Δείτε αναλυτικά τις επιδόσεις των Ελλήνων του εξωτερικού.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Είδε από τον πάγκο την ισοπαλία της Ρόμα (1-1) στο Παλέρμο.

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Δεν ήταν στην αποστολή της Ρόμα για το εκτός έδρας παιχνίδι με την Παλέρμο που έληξε 1-1.

Χοσέ Χολέμπας (Ρόμα): Ξεκίνησε βασικός στο Παλέρμο και ήταν από τους καλύτερους παίκτες της Ρόμα, χωρίς φυσικά να έχει ευθύνη για το γκολ που δέχθηκε η ομάδα του.

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Βερόνα): Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Γιουβέντους, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει την Βερόνα, έχοντας ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Λούκα Τόνι. Η Βερόνα γνώρισε την ήττα 4-0 και ο Χριστοδουλόπουλος αντικαταστάθηκε στο 87ο λεπτό.

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Λόγω του τραυματισμού του, δεν αγωνίστηκε στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Γιουβέντους (4-0).

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Βερόνα): Ήταν στην αρχική εντεκάδα της Βερόνα κόντρα στην Γιουβέντους, παίζοντας στον άξονα της μεσαίας γραμμής, αλλά περιορίστηκε στα ανασταλτικά του καθήκοντα λόγω της ανωτερότητας των γηπεδούχων που κέρδισαν 4-0.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Αν εξαιρέσει κανείς το πρώτο γκολ που δέχθηκε από τον Γκαλβάο, που λόγω της κλάσης του θα μπορούσε να το είχε είχε αποκρούσε, είχε θετική απόδοση, με καλές επεμβάσεις στο 2-2 με την Κάλιαρι.

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Ήταν από τους καλύτερους παίκτες της Ουντινέζε στο 2-2 με την Κάλιαρι, έχοντας μάλιστα και μία ευκαιρία να πετύχει γκολ με κεφαλιά.

Γιάννης Φετφατζίδης (Τζένοα): Ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο ισόπαλο 3-3 παιχνίδι της Τζένοα με την Σασουόλο, καθώς πέτυχε δύο γκολ. Μάλιστα το τελευταίο ήταν στο 90ο λεπτό, με αριστοτεχνική εκτέλεση πέναλτι.

Mάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Βασικός και με καλή απόδοση στην εντός έδρας νίκη της Μπολόνια με 2-1 επί της Περούτζια.

Βασίλης Καραγκούνης (Ρετζίνα): Έπαιξε και στα 90 λεπτά, στην εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 με την Παγκανέζε.

Γιάννης Νικολίτσας (Προ Βερτσέλι): Δεν αγωνίστηκε στο ισόπαλο 1-1 παιχνίδι της Primavera με την Μόντενα.

Τάσος Δώνης (Γιουβέντους Πριμαβέρα): Δεν ήταν στην αποστολή της Γιουβέντους στο 4-3 επί της Βαρέζε.

Άλμπερτ Ρούσος (Γιουβέντους Πριμαβέρα): Ήταν βασικός στην εντός έδρας νίκη της Γιουβέντους με 4-3 επί της Βαρέζε.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Λουκάς Βύντρα (Λεβάντε): Βασικός στην ήττα από την Έλτσε με 1-0, χωρίς να φέρει ευθύνη στην φάση του γκολ που δέχθηκε η ομάδα του.

Νίκος Καράμπελας (Λεβάντε): Ήταν εκτός αποστολής στην εκτός έδρας ήττα της Λεβάντε με 1-0 από την Έλτσε.

Κώστας Ρουγκάλας (Ατλέτικο Μαδρίτης Β): Δεν έπαιξε στη νίκη επί της Ράγιο Βαγιεκάνο με 3-0.

ΑΓΓΛΙΑ
Γιώργος Σαμαράς: Είδε από τον πάγκο 0-0 με την Έβερτον στο «Γκούντισον Παρκ».

Χάρης Μαυρίας (Σάντερλαντ): Δεν ήταν στην αποστολή της Σάντερλαντ στην εκτός έδρας ήττα από την Τότεναμ με 2-1.

Κώστας Σταφυλίδης (Φούλαμ): Έβγαλε όλο το 90λεπτο στη νίκη με 2-1 επί της Ρέντινγκ.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Για ακόμη 5ο συνεχόμενο παιχνίδι κράτησε ανέπαφη την εστία του, στη νίκη με 2-0 επί της Χάντερσφιλντ.

Ηλίας Πολίμος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Επίσημο ματς δεν είχε η Νότιγχαμ αυτό το Σαββατοκύριακο και για αυτό έπαιξε φιλικό με την Τότεναμ. Σε αυτό ο νεαρός αριστερός μπακ ξεκίνησε βασικός, έχοντας καλή παρουσία στα 50 λεπτά που αγωνίστηκε. Από τη στιγμή που βγήκε η ομάδα του δέχθηκε δύο γκολ.

Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης (Άρσεναλ U-18): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Ρέντινγκ με 2-1.

Σάββας Μούργος (Άρσεναλ): Ήταν στην αποστολή, αλλά δεν αγωνίστηκε στην εντός έδρας ήττα από την Ρέντινγκ με 2-1.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας νίκης με 4-0 επί της Μαρίτιμο.

Δημήτρης Πέλκας (Βικτόρια Σετούμπαλ): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ήττα που γνώρισε η Σετούμπαλ από την Μπράγκα με 1-3, όμως έγινε αλλαγή στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός και με καλή απόδοση στη νίκη της Βίλεμ με 1-0 επί των Γκό Αχέντ Ιγκλς.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Λόγω του σοβαρού τραυματισμού του δεν ήταν στην αποστολή της Τσβόλε για το εντός έδρας 4-1 με την Μπρέντα.

Τζέιμς Ευμορφίδης (Άγιαξ Α1): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας νίκη επί της Φέγενορντ με 2-1.

ΒΕΛΓΙΟ
Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Επέστρεψε μετά τον μικροτραυματισμό του και έβγαλε όλο το 90λεπτο στο ισόπαλο, 1-1, με την Γκενγκ.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Ήταν βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Σερκλ Μπριζ, χωρίς ωστόσο να παίζει ως μπακ. Αυτή την φορά είχε ρόλο αμυντικού χαφ.

Απόστολος Βέλλιος (Λιρς): Δεν ήταν στην αποστολή της Λιρς για τις Βρυξέλλες και την ήττα με 3-0 από την Άντερλεχτ.

Σωκράτης Διούδης (Μπριζ): Eίδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία της ομάδας του με την Μαλίν (1-1).

ΙΣΡΑΗΛ
Γιάννης Παπαδόπουλος (Μπνέι Σακχνίν): Μπήκε στο 46ο λεπτό του αγώνα με την Μακάμπι Νετάνια, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του να γλιτώσει την ήττα με 2-0.