Ζαλγκίρις - Χίμκι 83-84 (vid)

Η Ζαλγκίρις (3-6) γνώρισε πέμπτη ήττα στην έδρα της σε ισάριθμα ματς αφού η Χίμκι επικράτησε με 83-84. Ο Αλεξέι Σβεντ τελείωσε με 25 πόντους και 10 ασίστ.

Η Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα υποχρέωσε την Ζαλγκίρις στην πέμπτη εντός έδρας (σε ισάριθμα ματς) αφού επικράτησε με 83-84. Ο Αλεξέι Σβεντ μέχρι το 18΄ είχε σκοράρει 2 πόντους, όμως τελείωσε με 25 και 10 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση. Στην άμυνα ο Ουλάνοβας έκανε εκπληκτική δουλειά πάνω στον Σβεντ ενώ στην άλλη πλευρά οι ψηλοί κυριαρχούσαν. Ντέιβις, Ουάιτ και Καβαλιάουσκας σκόραραν με ευκολία και έτσι η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 26-19 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η Χίμκι συνέχισε να είναι άστοχη από τη περιφέρεια, για καλό της όμως έπαιζε καλή άμυνα και έτσι η διαφορά παρέμενε στο ίδιο επίπεδο (31-23, 15'). Ο Σβεντ όμως έχει την ποιότητα να αλλάζει τη ροή ενός αγώνα μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα και αυτό έκανε. Ο Ρώσος με 6 συνεχόμενους πόντους ξανάβαλε την ομάδα του στο... κόλπο (35-33, 17').

Στην τρίτη περίοδο κυρίως χάρη στον ηγέτη των φιλοξενούμενων η Χίμκι βρήκε αρκετά εύστοχα σουτ τριών πόντων. Η άμυνα της Ζαλγκίρις θέλοντας να διώξει τη μπάλα από τα χέρια του Σβεντ έστελνε δεύτερο παίκτη πάνω του. Ο Ρώσος πάσαρε σωστά και έτσι με τρίποντο του Κρόκερ έγινε το 46-52 (25'). Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιυς πάντως έμειναν ψύχραιμοι και με τον Ουίλτερς μείωσαν στον πόντο.

Οι δύο ομάδες για τρία λεπτά έκαναν μόνο λάθη, αλλά ο Σβεντ ξεκίνησε ξανά τα «δικά» του κι έτσι η Χίμκι βρέθηκε στο +9 (63-70, 34'). Η πίεση της Ζαλγκίρις έφερε αποτέλεσμα κι ύστερα από κλέψιμο ήρθε το τρίποντο του Μιλάκνις (74-76, 38'). Μέχρι τη λήξη του αγώνα οι ομάδες εκτελούσαν βολές και τελικά η Χίμκι φάνηκε πιο ψύχραιμη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Χίμκι σούταρε καλύτερα σε δίποντα (48.6%-55.2%), είχε δέκα περισσότερες ασίστ (11-21), έκλεψε 12 φορές τη μπάλα κι έκανε 8 λιγότερα λάθη (20-12).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Αλεξέι Σβεντ στο 18ο λεπτό είχε 2 πόντους. Τελείωσε το παιχνίδι με 25 πόντους (5/8δ., 3/10τρ., 6/7β.), 2 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λέο Βέστερμαν σε 11:29 είχε 1 πόντο με 0/3 σουτ και αρνητικό ranking (-4).

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τζόρνταν Μίκι σε 24:48 είχε 20 πόντους (6/10δ., 0/1τρ., 8/12β.), 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 80-82 η Χίμκι γλίτωσε δύο φορές το λάθος και τελικά ο Γκιλ με 1/2 βολές έκανε το 80-83. Στη συνέχεια ακολούθησαν συνεχόμενες 1/2 βολές από Ουόλτερς, Μίκι και Γκιλ. Με το σκορ στο 81-84 και 5'' για τη λήξη ο Μιλάνις βρληκε ελεύθερο σουτ τριών πόντων, αστόχησε και απλά ο Ντέιβις σε νεκρό χρόνο με φόλοου διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τις βολές αμφότεροι. Η Ζαλγκίρις είχε 35/44 βολές, η Χίμκι 22/30.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εκπληκτικό κόψιμο του Γκιλ σε προσπάθεια του Ντέιβις να καρφώσει.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 39-37, 57-58, 83-84