Χίμκι - Ρίγα 73-77

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Η Χίμκι είχε ένα τραγικό τελευταίο δεκάλεπτο (15-32) και ηττήθηκε στη Μόσχα από τη Ρίγα με 73-77.

Η Χίμκι γνώρισε την ήττα στο γήπεδό της από τη Ρίγα (73-77) σε ένα ματς στο οποίο βρέθηκε να προηγείται με 13 πόντους στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου.

Η ρωσική ομάδα βρέθηκε με διψήφια διαφορά πόντων, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο τα πάντα άλλαξαν (επιμέρους σκορ 15-32). Ο Έλληνας τεχνικός προσπάθησε να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής, ωστόσο οι Ρώσοι παίκτες που χρησιμοποίησε δεν ανταποκρίθηκαν και με μπροστάρη τον Κεν Μπράουν (22π.) οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 67-70 (38').

Οι βασικοί επέστρεψαν στο παρκέ, αλλά δεν κατάφεραν να αλλάξουν το μομέντουμ του αγώνα και έτσι οι Λετονοί πανηγύρισαν σπουδαία νίκη.

Για τη Χίμκι ξεχώρισαν οι Χάνεϊκατ (15π., 5ρ.) και Σβεντ (12π. 9ασ.)

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 38-29, 58-45, 73-77

Κατάταξη: Ούνικς Καζάν 12-1, ΤΣΣΚΑ Μόσχας 13-2, Λοκομοτίβ Κουμπάν 12-2, Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 11-3, Χίμκι 7-7, Άβτοντορ 7-6, Αστάνα 4-10, Πάρμα 4-9, Κάλεβ 4-9, Ρίγα 4-10, Τσμόκι Μινσκ 4-10, Νίζνι 3-9, Ενισέι 3-10.