ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Χίμκι 79-68

Κάτια Πετροπούλου
Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας (11-3) του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε της αξιόμαχης Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα (8-6) με 79-68 και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Κορυφαίος ο Χίγκινς με 26 πόντους.

Ένα σχετικά εύκολο βράδυ είχε η ΤΣΣΚΑ κόντρα στην Χίμκι.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε αυτής του Γιώργου Μπαρτζώκα με 79-68, για την 14η αγωνιστική της Euroleague και κράτησε την πρώτη θέση στην βαθμολογία (11-3). Στο 8-6 έπεσαν οι αντίπαλοι.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να έχασαν την διαφορά των 17 πόντων που είχαν φτάσει (35-18, 13'), αλλά δεν επέτρεψαν ποτέ στους φιλοξενούμενους να περάσουν μπροστά στο σκορ, κι ας είχαν φτάσει στον πόντο (53-52, 28').

Κορυφαίος ο Χίγκινς (26π.), ξεχώρισε ο Κουρμπάνοφ (18π., 7ρ.).

Από τη Χίμκι, ο Σβεντ μπορεί να μέτρησε 16 πόντους, αλλά είχε 6/13 δίποντα και 0/6 τρίποντα. Ο Τοντόροβιτς σημείωσε 13 πόντους και ο Χάνεϊκατ 10.

Η ΤΣΣΚΑ ήταν κυρίαρχη στο πρώτο μέρος (73.3%δίπ., 16 ρ., 12ασ.), με την Χίμκι να προσπαθεί να αντιδράσει στην δεύτερη περίοδο, αλλά έχανε βολές (6/11). Χίγκινς (12π.) και Κουρμπάνοφ (13π.) ήταν οι μπροστάρηδες για τους γηπεδούχους κι έφτασαν γρήγορα την διαφορά σε διψήφια τιμή (19-9, 7'), για να πάνε λίγο αργότερα στο +17 (35-18, 13'). Εκεί η ομάδα του Μπαρτζώκα... αφυπνίστηκε για λίγο και έκανε σερί 8-0, με τον Τοντόροβιτς (11π.) να παίρνει τα... ηνία του ματς, και μείωσε σε 35-26 (17'). Βέβαια, η «αρκούδα» δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει και πάλι σε διψήφια διαφορά στο ημίχρονο (43-33, 20').

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους 14-22 μείωσαν στο καλάθι (57-55, 30'), την στιγμή που αυτοί οι 14 πόντοι της ΤΣΣΚΑ ήρθαν μόνο από την γραμμή των βολών (14/16). Η Χίμκι δεν μπόρεσε, όμως, να απειλήσει και να κάνει την ανατροπή, καθώς το σερί 14-0 της ομάδας του Ιτούδη (από 60-57, 31' σε 74-57, 34') ήταν και αυτό που οδήγησε στην νίκη (79-68).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ είχε καλύτερα ποσοστά σε δίποντα, τρίποντα και βολές. Επίσης, πήρε 12 περισσότερα ριμπάουντ (35-23).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κόρι Χίγκινς σε 35:08 μέτρησε 26 πόντους (3/6δ., 2/6τρ., 14/16β.), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Νικίτα Κουρμπάνοφ σε 27:46 είχε 18 πόντους (2/2δ., 4/6τρ., 2/2β.), 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 0 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τσαρλς Τζένκινς σε 18:22 είχε 2 πόντους, 1 ριμπάουντ και 2 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 60-57 (31'), η ΤΣΣΚΑ έτρεξε σερί 14-0 κι έφτασε στο 74-57 (34').

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Χίμκι το γεγονός πως δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή, όταν έφτασε στον πόντο, και τις χαμένες βολές (11/18) και η ΤΣΣΚΑ το ότι δεν μπόρεσε να βρει καλάθι στην 3η περίοδο, και σκόραρε μόνο από βολές.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η... πτήση του Χίγκινς!

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 43-33, 57-55, 79-68.