Μάλαγα - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 80-89 (vid)

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας τα βρήκε «σκούρα» από την Ουνικάχα, αλλά στο τέλος ξεδίπλωσε την ποιότητα της και πανηγύρισε τη νίκη με 80-89

Η ΤΣΣΚΑ παρέμεινε συγκάτοικος του Ολυμπιακού στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα αφού επικράτησε με 80-89 της Ουνικάχα Μάλαγα. Ο Δημήτρης Ιτούδης είδε τους παίκτες του να μένουν πίσω στο σκορ στην τρίτη περίοδο, αλλά βγάζοντας ποιότητα και προσωπικότητα έφυγαν πανηγυρίζοντας. Σπουδαίος ο Σέρχι Ροντρίγκεθ με 22 πόντους και 4 ασίστ.

Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε με απόλυτη σοβαρότητα και με πρωταγωνιστές τους Νάντο Ντε Κολό, Σέρχιο Ροντρίγκεθ και Οθέλο Χάντερ προηγήθηκαν πολύ γρήγορα με διψήφια διαφορά πόντων (10-21, 7'). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, βρήκαν πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Άνταμ Βαζίνσκι χάρη στον οποίο η διαφορά μειώθηκε δραματικά (32-34, 16'). Με δίδυμο ψηλών τους Κάιλ Χάινς και Αντρέι Βοροντσέβιτς η τάξη επανήλθε σε ό,τι αφορούσε το σκορ πριν το ημίχρονο (39-46).

Ο Ουίλ Κλάιμπερν με καλάθι έκανε το το 46-55 (24') και κάπου εκεί επήλθε χαλάρωση στους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη. Η Ουνικάχα βρήκε 3/3 τρίποντα από Σουάρεζ (2) και Σάλιν, στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο ΜακΚάλουμ και με επιμέρους σκορ 18-3 προηγήθηκε με 64-58 (28΄).

Στην τελευταία περίοδο οι Ρώσοι ξεδίπλωσαν την ποιότητά τους στο παρκέ, δεν πανικοβλήθηκαν και με τον Ροντρίγκεθ να κάνει ό,τι θέλει προσπέρασαν με 72-73 (35'). Οι γηπεδούχοι δεν άντεξαν στην πίεση, οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη βρήκαν εύκολα καλάθια και τελικά πανηγύρισαν τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ δεν πανικοβλήθηκε όταν έμεινε πίσω στο σκορ με 58-64. Οι παίκτες του Iτούδη σούταραν καλύτερα στα δίποντα (52.5%-62.9%) και στις βολές (66.7%-93.8%)

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ σε 29:25 είχε 22 πόντους (4/4δ., 3/7τρ., 4/4β.), 4 ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι έπαιξε 11:45 μένοντας στους 4 πόντους (1/4δ., 2/4β.),2 ριμπάουντ και 3 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 74-73 (36') η ΤΣΣΚΑ βρήκε τρίποντο από τον Ντε Κολό, τρίποντο από τον Κλάιμπερν, δίποντο από τον Ροντρίγκεθ και... χάθηκε.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Οθέλο Χάντερ με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Αμφότερες οι ομάδες τα 17 λάθη που έκαναν.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Οθέλο Χάντερ.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 39-46, 65-63, 80-89