Βενέτσια - Τρέντο 74-83

Η Τρέντο νίκησε εκτός έδρας τη Βενέτσια (74-83) και έκανε το 1-0 στους ιταλικούς τελικούς παίρνοντας στο μέρος της το πλεονέκτημα έδρας.

Η Τρέντο μετά την άνετη επικράτησή της στον ημιτελικό επί της Αρμάνι, «έσπασε» την έδρα της Βενετσία αφού νίκησε με 74-83.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ό,τι ήθελαν στη Βενετία, κυριάρχησαν από το πρώτο κιόλας λεπτό και πολύ γρήγορα βρέθηκαν με διψήφια διαφορά πόντων. Με πρωταγωνιστές τους Χογκ (14π.), Σιλντς (18π.) και Σάτον (16π.) η διαφορά στο 26΄ έφτασε τους 25 πόντους (39-64). Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν σε 64-74 με λεπτά να μένουν για τη λήξη χωρίς ωστόσο να πετύχουν κάτι περισσότερο αφού η Τρέντο διατήρησε την ψυχραιμία της.

Ο Μάικ Μπράμος σε 28' είχε 9 πόντους (2/3δ., 1/6τρ., 2/2β.), ένα ριμπάουντ, 3 λάθη κι ένα κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 30-47, 50-68, 74-83