Μπακς - Μπουλς 94-109 (vids)

Οι Μπακς (37-36) βρέθηκαν σε κακή βραδιά και ηττήθηκαν εντός έδρας από τους Μπουλς (35-39) με 94-109 ενώ κορυφώνεται η μάχη για την πρόκριση στα playoffs της Ανατολής!

Το Μιλγουόκι δεν κατάφερε να κάνει το sweep στις εφετινές αναμετρήσεις με τους Μπουλς (3-1) που συνεχίζουν να διεκδικούν την πρόκριση στα playoffs χάρη στη μεγάλη εμφάνιση του Νίκολα Μίροτιτς (28π., 8ριμπ.) και του Τζίμι Μπάτλερ (20π., 15ασ.)! Είναι χαρακτηριστικό ότι οι βασικοί του Σικάγο τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων ενώ οι 15 ασίστ του Μπάτλερ αποτελούν ρεκόρ καριέρας. Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι δέχτηκαν επιμέρους σκορ 35-24 στην τρίτη περίοδο ενώ ο Τζέισον Κιντ απέσυρε τους βασικούς του στα 2' για το φινάλε.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τελείωσε το ματς με 22 πόντους (8/12 δίποντα, 6/10 βολές), 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 37 λεπτά συμμετοχής ωστόσο οι προσπάθειές του δεν ήταν αρκετές για τους Μπακς που δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την ήττα των Χοκς από τους Νετς και συνεχίζουν να μοιράζονται την πέμπτη θέση της Ανατολής με την Ατλάντα. Παράλληλα ήταν η πρώτη ήττα του Μιλγουόκι έπειτα από τρεις σερί νίκες στη regular season.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-29, 55-56, 79-91, 94-109.