Μπαρτσελόνα - Μάλαγα 82-70

Γιάννης Σταυρουλάκης

H Μπαρτσελόνα των Μπαρτζώκα, Περπέρογλου, Βεζένκοφ επικράτησε της Μάλαγα με 82-70 και συνεχίζει στο Copa del Rey. Εκπληκτικός ο Μάρκους Έρικσον (18π.).

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗ ΒΙΤΟΡΙΑ: Γιάννης Σταυρουλάκης

Η Μπαρτσελόνα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε της Ουνικάχα Μάλαγα με 82-70 και προκρίθηκε στον ημιτελικό του Copa Del Rey όπου θα αντιμετωπίσει τη Βαλένθια.

Οι Καταλανοί έπαιξαν πολύ καλά μόνο στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Μάρκους Έρικσον να κάνει το παιχνίδι της ζωής του (18π. με 3/3δ., 4/7τρ.) πανηγύρισαν την πρόκριση. Πολύ καλοί οι Ταϊρίς Ράις (22π., 7ασ., 5λ.) και Άντε Τόμιτς (13π., 6ρ.).

Ο αγώνας

Η Ουνικάχα ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και με τους Μπρουκς και Νέντοβιτς προηγήθηκε με 4-12 (6'), ωστόσο ο Σάσα Βεζένκοβ αφύπνισε τους συμπαίκτες του κι έτσι η Μπαρτσελόνα ισορρόπησε την κατάσταση (17-19, 10'). Στην δεύτερη περίοδο ένα σερί εφτά αναπάντητων πόντων από τη Μάλαγα της έδωσε προβάδισμα με +8 (21-29, 15΄). Οι Καταλανοί επέμεναν σε σουτ τριών πόντων (4/18) και σε συνδυασμό με τα 8 λάθη πήγαν στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα τρίποντα των παικτών της Μπαρτσελόνα έβρισκαν στόχο. Ράις και Έρικσον κυρίως έδωσαν προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα τους (44-41, 25'), ενώ λίγο αργότερα ο Σουηδός φόργουορντ με νέο κρεσέντο από τα 6.75, έκανε το 53-44 (28΄).

Η ομάδα της Ανδαλουσίας δεν έλεγε όμως να εγκαταλείψει την προσπάθειά της και με τρίποντα από τους Σμιθ και Φογκ έμεινε κοντά στο σκορ (64-61, 34'), όμως ο Μπαρτζώκας βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Άντε Τόμιτς, η ομάδα του έτρεξε σερί 9-0 κι έτσι παρέμεινε το προβάδισμα και η ψυχραιμία (73-61, 37').

Ο Στράτος Περπέρογλου σε 15:07 είχε έναν πόντο με 0/3 σουτ και 1/2 βολές, πήρε 4 ριμπάουντ κι έδωσε μία ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 28-33, 58-51, 82-70

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΣΠΑΝΙΑ Τελευταία Νέα