Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης 63-102 (vid)

Η Ρεάλ δε νίκησε απλά την Μπαρτσελόνα στο «Palau» (63-102), αλλά την υποχρέωσε στην πιο βαριά ήττα στην ιστορία των δύο ομάδων στη Βαρκελώνη.

Η Ρεάλ μετέτρεψε το ντέρμπι της Ισπανίας σε περίπατο επικρατώντας της Μπαρτσελόνα με 63-102. To 1968 οι Μαδριλένοι είχαν φύγει με το 67-90, αλλά η διαφορά των 23 πόντων «έσπασε».

Από την πρώτη κιόλας περίοδο οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να έχουν περισσότερα αποθέματα ενέργειας, κάτι που ήταν λογικό λόγω των πολλών απουσιών του Γιώργου Μπαρτζώκα. Κάποια στιγμή το τόσο περιορισμένο rotation των Καταλανών, θα έβγαινε στην επιφάνεια.

Η Ρεάλ με τους Γιουλ και Ράντολφ πήρε γρήγορα διψήφια διαφορά πόντων από την πρώτη κιόλας περίοδο την οποία όχι μόνο διατήρησε, αλλά εκτόξευσε. Το δεύτερο δεκάλεπτο των φιλοξενούμενων ήταν η επιτομή του μπάσκετ και η διαφορά έφτασε στο +25 (29-54, 20').

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Μπαρτσελόνα έδειξαν παραίτηση. Η κούραση τους είχε καταβάλλει και οι φιλοξενούμενοι το... μυρίστηκαν και αποφάσισαν να διαλύσουν τον αντίπαλο τους.

Η διαφορά έπιασε μέγιστη τιμή στο 39' (54-101) και απλά στο τέλος μειώθηκε για το τελικό 63-102.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η μία ομάδα έβγαζε ενέργεια κι η άλλη έμοιαζε βαλσαμωμένη σα να έκανε «Mannequin Challenge».

Η Ρεάλ ήταν καλύτερη παντού. Δίποντα (45.7%-54.8%), τρίποντα (25%-50%), ριμπάουντ (31-37), ασίστ (17-24) και λάθη (17-8)

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σέρχιο Γιουλ σε 21:37 είχε 20 πόντους (5/6δ., 2/6τρ., 4/4β.), ένα ριμπάουντ, 7 ασίστ, ένα κλέψιμο κι ένα λάθος.

Ο Άντονι Ράντολφ (21:19) είχε 18 πόντους (6/11δ., 1/2τρ., 3/4β.), 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Περπέρογλου (2ρ., 1 ασ., 1λ.) και Κόπονεν (2π. με 1/6 σουτ, 0/2β.)

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η δεύτερη περίοδος. Η Ρεάλ σε εκείνο το διάστημα έβγαλε από το μυαλό των αντιπάλων την περίπτωση της νίκης.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τζέι Σι Κάρολ είχε 19 πόντους και 3 ριμπάουντ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Εύκολο. Η Μπαρτσελόνα τα πάντα όλα. Η Ρεάλ τίποτα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η τάπα του Άντονι Ράντολφ στον Τζόι Ντόρσεϊ θα είναι highlight σε εκπομπές εις τους αιώνες των αιώνων.

Τα δεκάλεπτα: 17-29, 31-54, 46-75, 63-102