Ελλάδα - Ισραήλ 82-61 (pics)

Η Εθνική... ειδικών συνθηκών έκανε το 2/2 στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019 επικρατώντας του Ισραήλ με 82-61 με «ατραξιόν» τον Θανάση Αντετοκούνμπο!

Η Εθνική ομάδα ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στα πρώτα «παράθυρα» της FIBA, αυτή τη φορά με το εμφατικό +21 απέναντι στο Ισραήλ, διπλασιάζοντας τις νίκες της στον 8ο όμιλο. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ενισχύθηκε με τους Καλάθη, Αντετοκούνμπο, Βουγιούκα σε σχέση με τον αγώνα με τη Μεγάλη Βρετανία κι έφτασε στην άνετη νίκη, ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο αγώνας

Η Ελλάδα απάντησε στο αρχικό 0-4 του Ισραήλ με σερί 6-0 ωστόσο η ομάδα του Όντετ Κάτας προηγήθηκε με +6 λίγο πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου (10-16, 8'53") με 1/2 βολές του Τζέικ Κοέν, το τρίποντο του Ταμίρ Μπλατ και το λέι-απ του Μπεν Τσιμόλ. Ο Ντούσαν Σάκοτα σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 15-18 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος στα «Δυο Αοράκια» για την ελληνική ομάδα που δεν βρήκε ρυθμό στην επίθεση και είχε πρόβλημα στα ριμπάουντ όμως δεν επέτρεψε στους Ισραηλινούς να ξεφύγουν στο σκορ.

Ο Ίαν Βουγιούκας ισοφάρισε αρχικώς σε 18-18 ενώ ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα για πρώτη φορά έπειτα από τα πρώτα λεπτά του ματς (20-18, 11'27"). Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, τα back2back τρίποντα του Αθηναίου διαμόρφωσαν το 28-25 στο 15'10", ο Ντόουσον μείωσε σε 31-30 ωστόσο η ελληνική ομάδα έκανε σερί 6-0 (37-30) και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 37-32, παρά το γεγονός ότι το Ισραήλ κυριάρχησε κατά κράτος στα ριμπάουντ (10-21).

Παρεμπιπτόντως, το +5 θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο αν η Εθνική εκμεταλλευόταν τα 18 λάθη των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημιχρόνο... Η τρίτη περίοδος άρχισε με σερί 6-0 για την Εθνική (43-32), οι πέντε σερί πόντοι του Γιαννόπουλου έκαναν το 53-42 (26'16") ενώ τα alley-oop καρφώματα του Θανάση Αντετοκούνμπο ξεσήκωσαν τον κόσμο για την Ελλάδα που διατηρούσε σταθερά διψήφια διαφορά. Το νέο κάρφωμα του Θανάση έκανε το 72-53 για την ελληνική ομάδα που διπλασίασε τις νίκες της στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019, επικρατώντας με 82-61.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Εθνική ομάδα βρήκε ρυθμό στην επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε πόντους πίσω από τα 6μ.75 και υποχρέωσε τους Ισραηλινούς σε 26 λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Χάρης Γιαννόπουλος... ξεκλείδωσε την άμυνα των Ισραηλινών με 3/4 τρίποντα ενώ ηγήθηκε επιθετικά της Εθνικής με 13 πόντους. Από 'κει και πέρα, ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε 9 πόντους στα 10:11 που έμεινε στο παρκέ και ο Νικ Καλάθης άγγιξε το double-double με 11 πόντους και 8 ασίστ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Δημήτρης Μαυροειδής ολοκλήρωσε το ματς με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 κόψιμο σε 19:25.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπεν Τσιμόλ του Ισραήλ είχε 2/5 σουτ εντός πεδιάς και 6 λάθη σε 18:19.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το... εκρηκτικό ξεκίνημα της Εθνικής στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Ελλάδα δημιούργησε διψήφια διαφορά την οποία διατήρησε ως το φινάλε.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Καρφώνει και ταπώνει ο Θανάσης!

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 37-32, 59-47, 82-61.