Αγριεμένοι οι Ρώσοι

Η Ρωσία νίκησε με 91-56 την Κορέα στο εναρκτήριο παιχνίδι του Προολυμπιακού τουρνουά της Βενεζουέλας και έδειξε πως είναι μεγάλο φαβορί όχι μόνο του τρίτου ομίλου, αλλά και για ένα «εισιτήριο» για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Το παιχνίδι άρχισε... επιθετικά και για τις δύο ομάδες. Το σκορ πήγε σε υψηλά επίπεδα και αυτό γιατί καμία από τις δύο ομάδες δεν έπαιζε άμυνα. Οι Ρώσοι τα έβαζαν από παντού και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 27-16 για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ.

Η παρέα του Αντρέι Κιριλένκο, ο οποίος έκανε... πάρτι και στις δύο πλευρές του παρκέ, αποφάσισε να παίξει άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και έτσι οι Κορεάτες μετά από οκτώ λεπτά αγώνα στη δεύτερη περίοδο είχαν πετύχει μόλις έξι πόντους. Η διαφορά ξεπέρασε τους είκοσι πόντους για πρώτη φορά στο δεύτερο δεκάλεπτο με το ημίχρονο να τελειώνει 45-26.

Στην τρίτη περίοδο οι Ρώσοι έκαναν δοκιμές σε πρόσωπα και σχήματα και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κακό ποιοτικά, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους Ρώσους να κρατήσουν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (67-42). Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, ο Μπλατ συνέχισε τις δοκιμές, οι Κορεάτες έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν με το τελικό 91 να είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Η Ρωσία έδειξε στην πρεμιέρα της πως είναι φαβορί όχι μόνο του τρίτου ομίλου, αλλά και για ένα «εισιτήριο» για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου. Επόμενο ματς για τον τρίτο όμιλο το αυριανό (3/7) μεταξύ της Κορέας και της Δομινικανής Δημοκρατίας. Ο όμιλος της... Ρωσίας θα διασταυρωθεί με τον τέταρτο, εκεί όπου βρίσκονται τα Σκόπια, η Νέα Ζηλανδία και η Αγκόλα. Υπενθυμίζουμε πως στην επόμενη φάση περνάνε οι πρώτες δύο ομάδες κάθε ομίλου.

Διαιτητές: Γκιρς, Γιόβτσιτς, Μεσαουοντί.
Δεκάλεπτα: 27-16, 45-26, 67-42, 91-56
Ρωσία (Μπλατ): Σβεντ 7 (1τριπ, 4ασ), Μοζγκόφ 12 (7ριμπ), Κριάπα 7 (1τριπ, 9ριμπ, 3ασ, 5λαθ, 4κλεψ), Κοστόφ, Κιριλένκο 16 (6ριμπ, 1ασ, 2λαθ, 4κλεψ, 1κοψ), Καράσεφ 7 (1), Φριτζόν 9 (2), Κάουν 12, Βορόνοφ 2, Αντόνοφ 2, Μόνια 14 (1τριπ, 5ριμπ), Πονγκράσοφ 3.
Κορέα : Σ.Κιμ 4, Τ Κιμ 2, Ο 6, Γιανγκ 9 (1), Σ. Λι 15 (1), Παρκ 4, Τσόι 6 (1), Κιμ Ντ, Λι Τζ 3, Κιμ Τζ. 4, Γιουν 2,