Χαμογέλασε στην παράταση!

Η Εθνική πόλο των εφήβων έδειξε χαρακτήρα στην κρίσιμη στιγμή, επικράτησε με 10-9 της Αυστραλίας στην παράταση, στους αγώνες κατάταξης και συνεχίζει για την 5η θέση στο Παγκόσμιο του Περθ.

Μετά τον αποκλεισμό από τη Σερβία στα προημιτελικά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πάει κυνηγάει πλέον τον επόμενο δυνατό στόχο στη διοργάνωση της Αυστραλίας, που είναι η 5η θέση. Σε μια αναμέτρηση με πολλές εναλλαγές στο σκορ, στην κανονική διάρκειά της, η ελληνική ομάδα μπόρεσε ένα λεπτό πριν από τη λήξη να ισοφαρίσει σε 9-9 (είχε προηγηθεί με 6-4 στην 3η περίοδο) και να στείλει το ματς στην παράταση.

Χρυσός σκόρερ στον επιπλέον χρόνο ο Μάριος Χατζηγούλας, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 10-9 κι έδωσε την ευκαιρία στην Εθνική να συνεχίσει τις προσπάθειές της για ψηλότερα. Επόμενος αντίπαλος την Κυριακή (9/12, 5.20) η Ρουμανία, η οποία επικράτησε των ΗΠΑ με 12-10. Οι Ρουμάνοι ήταν στον ίδιο όμιλο με την Ελλάδα στην Α’ φάση του Παγκοσμίου, με τους διεθνείς μας να επικρατούν εύκολα με 8-5.

Τα 8λεπτα: 4-4, 0-0, 3-3, 2-2
Τα 3λεπτα: 1-0, 0-0
Ελλάδα: Χρυσοσπάθης 4, Δερβίσης 3, Γούβης 1, Χατζηγούλας 1, Σολανάκης 1.
Αυστραλία: Κότεριλ 3, Μπάκλεϊ 1, Πίροτ 1, Σκίνερ 1, Γούλοχαν, Πάβιλαρντ 1, Μάρσαλ.

Τα άλλα αποτελέσματα: Νότια Αφρική - Τρίνιταντ & Τομπάγκο 10-8 (θέσεις 17η - 18η), Κολομβία – Καζακστάν 11-7 (θέσεις 15η – 16η), Ουζμπεκιστάν – Αίγυπτος 6-5 (θέσεις 13η – 14η), Καναδάς – Ιράν 11-8 (θέσεις 11η – 12η), Βραζιλία – Νέα Ζηλανδία 12-9 (θέσεις 9η – 10η).