Εκτός βάθρου οι Νέες

Η Εθνική πόλο των νέων γυναικών έδωσε τη «μάχη» της στον μικρό τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, ωστόσο δεν κατάφερε να ανέβει στο βάθρο των νικητών χάνοντας με 8-7 στην παράταση από την Ιταλία.

Το εντυπωσιακό ξεκίνημα της ελληνικής ομάδας και το 3-0 στην πρώτη περίοδο δεν είχε ανάλογη συνέχεια για τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση. Τέσσερα αναπάντητα τέρματα σημείωσαν οι Ιταλίδες και πήραν στο ημίχρονο κεφάλι στο σκορ, για να πάρει στη συνέχεια «φωτιά» το ματς.

Το 6-4 σε βάρος της Εθνικής μας έγινε 7-6 από τις διεθνείς μας στο τέλος της τρίτης περιόδου, έχασαν όμως ένα ακόμη οκτάλεπτο και μαζί την ευκαιρία να διεκδικήσουν τη νίκη στην κανονική διάρκεια. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα «κόλλησε» επιθετικά στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι Ιταλίδες ισοφάρισαν και έστειλαν το ματς στην παράταση, για να πανηγυρίσουν στη συνέχεια το χάλκινο μετάλλιο, αφού το ένα τέρμα που σημείωσαν στον έξτρα χρόνο ήταν αρκετό.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 0-4, 4-2, 0-1
Τα τρίλεπτα της παράτασης: 0-1, 0-0
Για την εθνική σκόραραν οι Ξενάκη 3, Ζάντου 2, Κοντογιάννη 1, Βασ. Διαμαντοπούλου 1.