Τwo men show! (vids)

Θάνος Σαρρής

Ο Μέσι πέτυχε ακόμα ένα χατ-τρικ και έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Μπαρτσελόνα! Το gazzetta.gr παρουσιάζει την κόντρα του με τον Ρόναλντο στην Πριμέρα, έχοντας έξι φορές πετύχει τρία γκολ και πάνω!

Η Μπαρτσελόνα και η Ρεάλ Μαδρίτης αποτελούν κατά πολλούς τα φαβορί για τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ. Στην Ισπανία, η τρομερή σταθερότητα των Μαδριλένων τους έχει βοηθήσει στο χτίσιμό μιας διαφοράς oκτώ βαθμών (σε περίπτωση νίκης απέναντι στην Βιγιαρεάλ) στην κορυφή της βαθμολογίας, παρά την ήττα της στο clasico. Για πολλούς, οι δύο πρωτοπόρες ομάδες της Πριμέρα Ντιβισιόν αποτελούν τις καλύτερες στην Ευρώπη.

Και φυσικά, έχουν τους καλύτερους... frontmen! Κριστιάνο Ρονάλντο και Λιονέλ Μέσι αποτελούν τα πρώτα βιολιά στις ομάδες τους και συχνά γίνονται αντικείμενο συνεχόμενων συγκρίσεων και αναλύσεων. Ο μεν έχει περισσότερα γκολ, ο δε περισσότερες ασίστ και πάει λέγοντας! Έχουν καταφέρει να... αναρωτιέται ο κόσμος τι έγινε στα ματς που περνούν και δεν πετυχαίνουν ούτε ένα γκολ και να αναλύονται οι τρόποι που οι αντίπαλοι προπονητές κατάφερα να τους περιορίσουν, ασχέτως νίκης ή ήττας! Και οι δυο τους όμως, έχουν καταφέρει να είναι ισόπαλοι σε ένα επίτευγμα!

Σε έξι παιχνίδια πρωταθλήματος έχουν πετύχει χατ-τρικ! Ο Λέο μάλιστα στις 19/02 προχώρησε κι ένα βήμα πιο πέρα, σκοράροντας τέσσερα γκολ στην αναμέτρηση με τη Βαλένθια. Τα έξι χατ-τρικ τους στην Πριμέρα αποτελούν κορυφαία επίδοση στα μεγάλα πρωταθλήματα της Ευρώπης! Κανείς άλλος σε Ισπανία, Αγγλία, Γερμανία, Ιταλία και Γαλλία δεν το έχει καταφέρει! Και οι δύο παίκτες που το έχουν πετύχει, αποτελούν τους μεγάλους πρωταγωνιστές των δύο «αιώνιων» της Ισπανίας.

Ακολουθούν αναλυτικά τα ματς που οι δύο ποδοσφαιριστές σκόραραν από τρία γκολ και πάνω, καθώς και όλα τα video! Πρώτος ο Μέσι λόγω του ότι σε ηλικία 24 ετών κατάφερε να γίνει πρώτος σκόρερ στην ιστορία των Καταλανών και η μέρα δικαιωματικά του ανήκει!