Πήρε κεφάλι η Αλκμααρ (vid)

Με γκολ των Χόλμαν και Μάρτενς η AZ επικράτησε 2-1 της Βαλένθια στην Ολλανδία και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους «4» του Europa League.

Αναγκασμένη να κερδίσει στο «Μεστάγια» είναι πλέον η Βαλένθια αν θέλει να βρεθεί στους «4» τη δεύτερης της τάξη διοργάνωση. Οι Νυχτερίδες ηττήθηκαν πρώτη φορά στην ιστορία τους από ολλανδική ομάδα, αφού η Αλκμααρ έκανε εξαιρετική εμφάνιση και με γκολ των Χόλμαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και του Μάρτενς στο 78' πήρε τη νίκη που της δίνει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση. Από την άλλη, οι Ισπανοί που διανύουν τη χειρότερη περίοδο της εποχής Εμερι, ισοφάρισαν στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τον Μεχμέτ Τοπάλ (51') και χτύπησαν το ματς, όμως παρότι τελικά ηττήθηκαν κρατούν την τύχη τους στα χέρια τους για τον επαναληπτικό.