Η... γνωστή Μαρσέιγ

Η Μαρσέιγ επιβλήθηκε 1-0 της Μπρεστ (45' Σεϊρού) στην Μασσαλία, κέρδισε για 11η φορά φέτος με το ίδιο σκορ και ανέβηκε ξανά στη 2η θέση της Λιγκ 1.

Οι Μασσαλοί δείχνουν αποφασισμένοι να κρατήσουν τη 2η θέση. Οι παίκτες του Μποπ κέρδισαν με το... αγαπημένο τους 1-0 την παραπαίουσα Μπρεστ και ξεπέρασαν και πάλι την Λιόν στη βαθμολογία. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν μόνο άμυνα στο πρώτο μέρος και κατάφεραν να... βάλουν δύσκολα στους γηπεδούχους, που όπως πάντα δεν ανέβασαν ποτέ ρυθμό και προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ με κάποιες ατομικές ενέργειες. Οι «μπρεστουά» έκαναν τη... δουλειά τους, όμως εκεί που όλα έδειχναν ότι το σκορ στο ημίχρονο θα είναι το 0-0, ήρθε ο Σεϊρού στο 45' να κάνει το 1-0 με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ.

Το γκολ ανάγκασε από τη μία τους φιλοξενούμενους να ανοιχτούν, από την άλλη τα πόδια των γηπεδούχων «λύθηκαν» και το δεύτερο μέρος ήταν σαφώς καλύτερο με πιο γρήγορο ρυθμό. Η επανάληψη, λοιπόν, ξεκίνησε με την Μπρεστ να φτάνει κοντά στην ισοφάριση σε δύο περιπτώσεις, όμως Τουρέ (48') και Μπένσοπ (50') δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Μανταντά. Όσο περνούσε η ώρα τόσο κατέβαζαν ρυθμό οι Μασσαλοί, δίνοντας την ευκαιρία στον Σαφνί να πλησιάσει στην ισοφάριση στο 75', με τον Μανταντά να κρατάει ξανά το σκορ στο 1-0. Τελικά, τίποτα δεν άλλαξε με τους «Φωκαείς» να φτάνουν σε μία πολύ σημαντική νίκη και τους «μπρεστουά» να πλησιάζουν όλο και περισσότερο στην Λιγκ 2.