Πιέζει Μίλαν η Φιορεντίνα! (vid)

Οι Βιόλα πέρασαν από το Μπέργκαμο (2-0 την Αταλάντα) και είναι στο -3 από την 3η Μίλαν, που το βράδυ της Κυριακής υποδέχεται τη 2η Νάπολι σε ένα κρίσιμο ματς.

Η Φιορεντίνα είχε μεγαλύτερη ανάγκη τους βαθμούς αλλά στο πρώτο ημίχρονο αυτό δε φάνηκε καθώς οι Τοσκανοί ήταν νωθροί και δεν μπορούσαν να απειλήσουν την Αταλάντα, η οποία με τη σειρά της είχε ψυχολογία στα ύψη μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Ιντερ. Πρωταγωνιστής σε εκείνο το αποτέλεσμα ήταν ο Ντένις και αυτός προσπάθησε να κάνει τη ζημιά και στην Φιορεντίνα αλλά στις δύο καλύτερες φάσεις του ημιχρόνου ο Βιβιάνο αντέδρασε σωστά. Στην πρώτη, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια την μπάλα μετά την κεφαλιά του Αργεντίνου σέντερ φορ, στη δεύτερη έκανε το ίδιο στο γυριστό σουτ του Ντένις από καλή θέση.

Το δεύτερο ημίχρονο, πάντως, ήταν μια εντελώς διαφορετική ιστορία καθώς η Φιορεντίνα πήρε την κατοχή της μπάλας, ήταν αυτή που έκανε παιχνίδι και τελικά βρήκε και τον τρόπο για να φύγει από το Μπέργκαμο με το πολύτιμο τρίποντο. Στο 61' ο Στεντάρντο έκανε χέρι, ο διαιτητής Ρούσο έδειξε πέναλτι και ο Πιζάρο νίκησε τον Κονσίλι για το 0-1, που έκανε πιο εύκολα τα πράγματα για τους Βιόλα. Αποδείχθηκε στο 72' αυτό καθώς οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην αντεπίθεση και ο Λαρόντο τελείωσε ωραία τη φάση για το 0-2!

Οσο και να προσπαθούσε η Αταλάντα δε θα μπορούσε να αλλάξει κάτι, με τον Ντένις να γίνεται ξανά πρωταγωνιστής στο 90' αλλά αυτή τη φορά για λάθος λόγο καθώς είδε απευθείας κόκκινη για το φάουλ που έκανε στον Πιζάρο...

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Σάββατο (13/4)

Πεσκάρα-Σιένα 2-3 (52' Τσέλικ, 59' Τόνι-14' Αντζελο, 33' αυτ. Ζενόν, 86' Εμεγκάρα)
Αταλάντα-Φιορεντίνα 0-2 (61' πεν. Πιζάρο, 72' Λαρόντο)