Έ«Χ»ασε την ευκαιρία η Σιένα

Μπορεί η Σιένα να ήταν η ομάδα που είχε άμεση ανάγκη τους βαθμούς, αλλά η Κάλιαρι αδικείται από το 0-0 της Τοσκάνης. Παρέμειναν στην τριάδα του υποβιβασμού οι γηπεδούχοι.

Η Σιένα ήθελε μόνο τη νίκη για να βγει από την ζώνη του υποβιβασμού και η Κάλιαρι που ήταν άνετη παραλίγο να το εκμεταλλευτεί. Οι Σαρδήνιοι με τους Ριμπέιρο και Έκνταλ έφτασαν κοντά στο γκολ με την Σιένα να δείχνει ανήμπορη να ακολουθήσει τον ρυθμό των φιλοξενούμενων.
Μάλιστα, η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του Ιακίνι ήταν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Εμεγκάρα να μην προλαβαίνει με προβολή να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
Στην επανάληψη η εικόνα δεν άλλαξε με την Σιένα να ψάχνει τρόπους να γίνει απειλητική, αλλά την Κάλιαρι να είναι αυτή που δημιουργούσε τις φάσεις και δύο φορές στις καθυστερήσεις ο Νενέ παραλίγο να παγώσει το «Αρτέμιο Φράνκι» χωρίς όμως επιτυχία.