Μαζί και στην γκέλα...

Γιώργος Φραδελάκης

Αχώριστες στην κορυφή του πορτογαλικού πρωταθλήματος Μπενφίκα και Πόρτο, αφού μετά την γκέλα της πρώτης, την... ζήλεψαν οι «Δράκοι» κι έμειναν στο 1-1 υποδεχόμενοι την Ολανένσε.

Δύο ώρες νωρίτερα η Μπενφίκα είχε μείνει στο 2-2 στην έδρα της Νασιονάλ, αλλά η Πόρτο πέταξε το... δώρο στα σκουπίδια και δεν κατάφερε να πάρει κάτι περισσότερο από τον βαθμό της ισοπαλίας στην εντός έδρας αναμέτρηση με την ομάδα του Μαρσέλο Καϊούντα. Η Ολανένσε μάλιστα ήταν αυτή που πήρε κεφάλι στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό του αγώνα με τον Ταργκίνιο. Στη συνέχεια η Πόρτο πίεσε για την ισοφάριση, δεν τη βρήκε πριν την ανάπαυλα, αλλά νωρίς στην επανάληψη «χτύπησε» ο συνήθης ύποπτος, Τζάκσον Μαρτίνες (55'). Από εκεί και πέρα όσο κι αν προσπάθησε το δεύτερο γκολ δεν ήρθε ποτέ κι έτσι η ομάδα του Περέιρα παρέμεινε «συγκάτοικος» στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με τους «Αετούς». Στον αντίποδα η Ολανένσε πήρε έναν σημαντικό βαθμό για την παραμονή της στην κατηγορία, ευρισκόμενη στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού.