Παραπαίει η Ιντερ! (vids)

Σε τραγική κατάσταση οι Νερατζούρι, ηττήθηκαν 3-1 από την Σιένα στην Τοσκάνη και έμειναν με μία νίκη στα τελευταία 7 ματς! Ηττα και για Λάτσιο, διπλό με Κονέ η Μπολόνια!

Πριν λίγες μέρες ο Μάσιμο Μοράτι είχε την έμπνευση να μιλήσει για την κατάκτηση του Scudetto, όμως η εικόνα της ομάδας του Αντρέα Στραματσιόνι κάθε άλλο παρά τον δικαίωσε. Με τους «νέους» Σκελότο και Κουζμάνοβιτς στο αρχικό σχήμα αλλά και τον Κόβατσιτς να έρχεται από τον πάγκο, η Ιντερ δεν κατάφερε να πάρει ούτε βαθμό από την Σιένα (είχε χάσει και στον πρώτο γύρο) στο «Αρτέμιο Φράνκι» και όχι μόνο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την ήττα της Λάτσιο (3-2 από Τζένοα) αλλά μέχρι το βράδυ μπορεί να έχει συγκάτοικο την Μίλαν στους 40 βαθμούς.

Καλύτεροι ήταν στα πρώτα λεπτά οι Μιλανέζοι όμως ο Πέγκολο είπε «όχι» στα καλά σουτ των Γκουαρίν (15') και Ζουάν Ζεσούς (16') και λίγο αργότερα η Σιένα άνοιξε το σκορ. Στο 21' μετά από κούρσα από αριστερά ο Ματέο Ρουμπίν έδωσε πάρε-βάλε στον Εμεργκάρα που όπως φάνηκε και από το replay έκανε το 1-0 από θέση οφσάιντ, αλλά η Ιντερ είχε έτοιμη την απάντηση. Ο Κασάνο κινήθηκε από πλάγια αριστερά και παρότι επιχείρησε αδύναμη σέντρα σουτ, η μπάλα πέρασε απ' όλους και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1, το οποίο όμως δεν έμεινε για πολύ αφού τρία λεπτά μετά ο Σέστου με μαγικό τεχνικό σουτ στο παραθυράκι άφησε άγαλμα τον Χαντάνοβιτς γράφοντας το 2-1.

Στη συνέχεια του πρώτου μέρους η Σιένα δεν έδειξε διάθεση να καθίσει πίσω και διατήρησε τον έλεγχο κόντρα σε μία ομάδα που δεν έδειχνε σταθερότητα, ιδιαίτερα στην άμυνα, όμως στο 32' η Ιντερ θα μπορούσε να έχει κερδίσει πέναλτι. Ο Κασάνο ανατράπηκε καθαρά μέσα στην περιοχή όμως ο Ντοβέρι δεν έδειξε την άσπρη βούλα. Αντίθετα, το έκανε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και το 55'. Μετά από ωραία ενέργεια πάσα του Σέστου, ο Εμεργκάρα ανατράπηκε από τον Κίβου που ήταν τελευταίος παίκτης με αποτέλεσμα να κάνει πέναλτι και να δει απευθείας κόκκινη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ροζίνα και ξεγέλασε τον Χαντάνοβιτς και έγραψε το τελικό 3-1, αφού η τύχη γύρισε την πλάτη στην Ιντερ και στο 59' με τον Κασάνο να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Ηττα στο 95' για Λάτσιο...
Με ανεβασμένη ψυχολογία μετά την πρόκριση στον τελικό του Coppa Italia, η Λάτσιο πήγε στη Γένοβα με στόχο τη νίκη που θα τη διατηρούσε κοντά σε Γιουβέντους και Νάπολι. Ανεβασμένο ηθικό, όμως, είχε και η Τζένοα μετά το 1-1 στο Τορίνο την περασμένη εβδομάδα και αυτό φάνηκε από νωρίς.

Στο 16' ο Μποριέλο από κοντά, μετά από εκτέλεση κόρνερ και μπέρδεμα στην άμυνα των Λατσιάλι, έκανε το 1-0, για να ακολουθήσει το 2-0 στο 22' με το σουτ του Μπερτολάτσι στο οποίο δεν είχε απάντηση ο Μαρκέτι! Τα πράγματα ήταν δύσκολα για τη Λάτσιο και έγιναν δυσκολότερα μετά την αποχώρηση του Κλόζε με τραυματισμό αλλά ο Βλαντιμίρ Πέτκοβιτς έχει φτιάξει μια ομάδα μαχητών και αυτό αποδείχθηκε και στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 58' ο Φλόκαρι έκανε ωραία κίνηση, κατέβασε την μπάλα και με δυνατό σουτ νίκησε τον Φρέι μειώνοντας σε 2-1, για να χάσουν στη συνέχεια μεγάλη διπλή ευκαιρία οι Λούλιτς και Κονκό. Το 2-2, τελικά, ήρθε στο 78', όταν ο Μποριέλο γκρέμισε τον Τσάνα και ο διαιτητής Ταλιαβέντο καταλόγισε το πέναλτι, με τον Μάουρι να ευστοχεί από τα 11 βήματα.

Οι Λατσιάλι έκλεισαν στο μισό γήπεδο την Τζένοα ψάχνοντας το τρίτο γκολ αλλά στο 95' ο Ριγκόνι με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ νίκησε τον Μαρκέτι -που δευτερόλεπτα πριν σταμάτησε εντυπωσιακά τον Μποριέλο- για το 3-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

Επιτέλους νίκη για Βιόλα!
Το 2013 είχε μπει με το αριστερό και με αυτό συνέχιζε η Φιορεντίνα καθώς δεν είχε νίκη μέσα στο νέο έτος. Τώρα, όμως, έχει καθώς επικράτησε της Πάρμα με 2-0 στο «Αρτέμιο Φράνκι» και διατηρεί αμείωτες τις ελπίδες της για έξοδο στην Ευρώπη, μειώνοντας παράλληλα στο -4 από την 3η θέση! Η ομάδα του Βιτσέντζο Μοντέλα γλίτωσε το 0-1 χάρη στην εκπληκτική απόκρουση του Βιβιάνο στην κοντινή προσπάθεια του Μπελφοντίλ, απείλησε στη συνέχεια με τον Γιόβετιτς και στο 28' έκανε το 1-0 με την κεφαλιά του Τόνι, που είχε για... σύμμαχο και το δοκάρι.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, στο 50', ο Γιόβετιτς από κοντά έκανε το 2-0 μετά την πάσα του Μιλιάτσιο και στη συνέχεια χάθηκαν ευκαιρίες για να ανέβει το σκορ. Μικρό το κακό καθώς οι τρεις βαθμοί ήρθαν και αυτό ήταν που ενδιέφερε τους Τοσκανούς.

Ανατροπή με Κονέ!
Ο αγώνας της Πεσκάρα με την Μπολόνια ήταν μια μάχη ανάμεσα σε δύο ομάδες που στοχεύουν στην παραμονή και φαινόταν πως θα κριθεί στα... πέναλτι! Τρία τέτοια εκτελέστηκαν στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια μπροστά με 2-1. Στην επανάληψη, όμως, όλα άλλαξαν! Στο 50' ο Τζιλαρντίνο με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντιαμάντι, έκανε το 2-2 και τον αγώνα έκρινε, ακόμη μία φορά για την Μπολόνια φέτος, ο Παναγιώτης Κονέ!

Στο 66' ο Ελληνας άσος ήταν εκεί που έπρεπε, στο πίσω δοκάρι, για να εκμεταλλευτεί τη σέντρα του Μορλέο και με σουτ έκανε το 2-3, δίνοντας στην ομάδα του μια πολύτιμη νίκη καθώς πήγε στο +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού!

Η Αταλάντα ανάσα, η Παλέρμο πάτο...
Τα αποτελέσματα τις τελευταίες εβδομάδες ήταν άσχημα για Παλέρμο και Αταλάντα, με αποτέλεσμα αμφότερες να θέλουν τη νίκη και μόο στην αναμέτρηση του «Ρέντσο Μπαρμπέρα». Νίκη που κατέκτησαν, τελικά, οι φιλοξενούμενοι καθώς επιβλήθηκαν με 2-1 και πήραν βαθμολογική ανάσα, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που είναι πλέον στην τελευταία θέση και ελπίζουν πως οι (αρκετές) μεταγραφικές κινήσεις του Ιανουαρίου θα σώσουν την παρτίδα στη συνέχεια...

Το πρώτο ημίχρονο στη Σικελία πέρασε χωρίς γκολ αλλά στο 54' η Αταλάντα έκανε το 0-1 με την κοντινή κεφαλιά του Καρμόνα, στην επαναφορά μετά το οριζόντιο δοκάρι στο σουτ του Ραντοβάνοβιτς. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν, έχασαν καλή ευκαιρία με τον Μποσέλι και τελικά στο 71' ήρθε το 0-2 για τους Μπεργκαμάσκι, αυτή τη φορά με τον Ντένις να ολοκληρώνει σωστά την αντεπίθεση της ομάδας του. Το μόνο που κατάφερε η Παλέρμο (που μάλλον θα αλλάξει ξανά προπονητή...) ήταν να μειώσει στο 83' με τον Νέλσον.

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Παρασκευή (1/2)

Ρόμα-Κάλιαρι 2-4 (35' Τότι, 93' Μαρκίνιο-3' Ναϊγκολάν, 46' αυτ. Γκοϊκοετσέα, 53' Σάου, 71' Πιζάνο)
Σάββατο (2/2)
Τορίνο-Σαμπντόρια 0-0
Νάπολι-Κατάνια 2-0 (31' Χάμσικ, 44' Καναβάρο)
Κυριακή (3/2)
Κιέβο-Γιουβέντους 1-2 (52' Τερό-10' Μάτρι, 42' Λιχτστάινερ)
Φιορεντίνα-Πάρμα 2-0 (28' Τόνι, 50' Γιόβετιτς)
Τζένοα-Λάτσιο 3-2 (16' Μποριέλο, 22' Μπερτολάτσι, 95' Ριγκόνι-58' Φλόκαρι, 78' πεν. Μάουρι)
Παλέρμο-Αταλάντα 1-2 (83' Νέλσον-54' Καρμόνα, 71' Ντένις)
Πεσκάρα-Μπολόνια 2-3 (30' πεν. Βάις, 45' πεν. Ντ' Αγκοστίνο-34' πεν. Ντιαμάντι, 50' Τζιλαρντίνο, 66' Κονέ)
Σιένα-Ιντερ 3-1 (21' Εμεγκάρα, 25' Σέστου, 55' πεν. Ροζίνα-22' Κασάνο)
Μίλαν-Ουντινέζε (21:45)